3 mity na temat oczyszczania organizmu

25-07-2015
mity

Temat oczyszczania organizmu jest tematem ciągle nowym – być może dlatego krąży wokół niego wiele mitów, które nie pokrywają się z rzeczywistością. Które z nich są najpopularniejsze?

Mit 1: Oczyszczanie organizmu = głodówka

Najczęstszym mitem związanym z detoksem jest kojarzenie oczyszczania z głodówką.

Fakt, jednodniowy post może być świetnym wstępem do diety oczyszczającej, jednak długotrwałe głodówki są wyniszczające dla organizmu – przez szybką utratę kilogramów organizm zakwasza się produktami spalania tłuszczu i więcej traci, niż zyskuje. W oczyszczaniu organizmu ważniejsze niż to, ile jemy, jest to, co jemy. Jest wiele metod detoksykacji – z pewnością każdy znajdzie taką, która najlepiej będzie odpowiadała jego potrzebom. Decyzję warto skonsultować wcześniej z lekarzem.

Mit 2: Dieta oczyszczająca oparta jest na płynach 

Owocowe, warzywne i owocowo-warzywne koktajle są świetnym uzupełnieniem diety oczyszczającej – nie tylko skutecznie zaspokajają głód, ale są przy tym niesamowicie smaczne i dodają energii.

Trzeba pamiętać jednak o tym, by ich nie nadużywać i dbać o to, by dieta była różnorodna i dostarczała organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Najskuteczniejszym sposobem na oczyszczenie organizmu jest odstawienie wszystkich szkodliwych substancji i zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze. Rezygnacja z palenia, alkoholu oraz tłustych potraw, a także skupienie się na sezonowych i lokalnych produktach oraz ćwiczeniach fizycznych jest zawsze świetnym wyborem.

Mit 3: Oczyszczanie to tylko dieta

Oczyszczanie organizmu to nie tylko oczyszczanie go od środka, ale także od zewnątrz.

Na czas detoksu warto zrezygnować ze stosowania kosmetyków, zwłaszcza tych, które nie są oparte na naturalnych składnikach i wspomóc oczyszczanie dodatkowymi czynnościami: peelingiem, ziołowymi parówkami, sauną czy lewatywą. Ciało bowiem pozbywa się toksyn za pomocą jelit, płuc, nerek oraz skóry, która jest największym organem. Podczas oczyszczania wszystkie toksyny szybko przedostają się do krwiobiegu, dlatego należy zadbać o to, by jak najszybciej się ich pozbyć.

Aby nasz organizm był zdrowy i sprawnie funkcjonował, potrzebne jest systematyczne jego oczyszczanie i zmiana stylu życia na zdrowszy. Nawet najlepsza dieta oczyszczająca nie przyniesie rezultatów, jeżeli po jej zakończeniu wrócimy do spożywania produktów, które na powrót go zanieczyszczą. Podejmując się detoksu na dłuższą metę, warto na stałe zrezygnować z białego pieczywa, ryżu i makaronu (które zastąpić można wersją pełonoziarnistą), nabiału, smażonych potraw, mięsa, tłuszczu, alkoholu, tytoniu, słodkich napojów, a także węglowodanów prostych oraz mocno przetworzonych produktów. Lato jest idealną porą na wprowadzenie do menu sezonowych warzyw i owoców.

A Ty, o jakich mitach na temat oczyszczania organizmu słyszałaś?

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *