Na czym polega oczyszczanie organizmu?

oczyszczanie

07-05-2015

Oczyszczanie organizmu to, krótko mówiąc, eliminacja toksyn z organizmu. Dlaczego jest to takie ważne?

Problem zanieczyszczanie dotyczy tak naprawdę każdej z nas – a więc i Ciebie. Żyjesz w biegu i stresie, nie masz czasu na odpowiednią dietę oraz często wpływu na to, co jesz – dodatki do żywności, a zwłaszcza konserwanty, spulchniacze, wzmacniacze smaku i barwniki są, niestety, na porządku dziennym. Oczyszczanie organizmu pomoże Ci pozbyć się złogów złych substancji, poprawi kondycję fizyczną oraz samopoczucie.

Kiedy oczyszczać organizm?

Oczyszczanie organizmu z toksyn możesz stosować w różnych sytuacjach. Stosowane regularnie (co tydzień lub co miesiąc) pomoże Ci oczyścić cały organizm. Niektórzy zalecają dietę oczyszczającą po większym objadaniu się, jak np. po świętach, inni wtedy, kiedy zaczynamy się czuć „ciężko”, a nasz brzuch przybiera nienaturalnych krągłości. Jedno jest pewne – oczyszczanie organizmu to nic nowego i znane było już wiele lat temu, przez nasze prababcie. Warto zainteresować się zastosowaniem takiej diety, jednak jej wybór powinien być uzależniony od kilku ważnych czynników, takich jak:

  • wiek – oczyszczania organizmu powinny unikać dzieci, młodzież, kobiety ciężarne i ludzie w podeszłym wieku,
  • stan zdrowia – oczyszczania organizmu nie należy wykonywać podczas osłabienia i chorób; przed wykonaniem diety najlepiej wykonać podstawowe badania i skonsultować pomysł z lekarzem,
  • pora roku – najlepszą porą na oczyszczanie organizmu jest wiosna, kiedy dostępne są sezonowe, świeże warzywa; należy uważać podczas stosowania diety zimą, bo o wiele łatwiej osłabić organizm, jak i latem, kiedy podczas wysokich temperatur szybciej można się odwodnić,
  • styl życia – oczyszczanie organizmu jest czasochłonne i angażujące; zwykle tego typu diety wymagają specjalnych zakupów i przygotowań, a spożywanie danych posiłków burzy rytm dnia.

Dlaczego warto oczyszczać organizm?

Osoby, które regularnie stosują diety oczyszczające, zapewniają, że najważniejszą ich zaletą jest to, że dodaje im ona energii, sprawia, że czują się lekko, rzadziej boli je głowa, są mniej zmęczone, rozdrażnione i podatne a stres, a także rzadziej chorują. Oczyszczanie organizmu wpływa pozytywnie na poprawę nastroju i dodaje skórze blasku. Diety tego typu nie tylko usuwają z organizmu toksyny, ale również nadmiar zgromadzonej w ciele wody, dzięki czemu znikają np. obrzęki i worki pod oczami. Pamiętaj jednak, że oczyszczanie nie jest dobrym sposobem na zbędne kilogramy i choć może być dobrym uzupełnieniem diety odchudzającej, to nie należy stosować go długotrwale – może spowodować efekt yo-yo.

Nie ma jednej, „najlepszej” diety oczyszczającej. Wybór odpowiedniej uzależniony jest od indywidualnych preferencji i możliwości organizmu (o tym opowiem w kolejnym artykule). Najlepszą decyzją zawsze jest zmiana nawyków żywieniowych i trzymanie się zdrowego stylu życia – nie tyle eliminacja toksyn, co po prostu unikanie ich i zmniejszenie liczby czynników, które negatywnie wpływają na organizm. Do codziennego menu dodaj owoce, warzywa, ryby, produkty zbożowe z pełnego przemiału, ziarna roślin, nasionka oraz fermentowane napoje mleczne. Ważnym elementem jest również nawadnianie organizmu – poza wodą pomocne będą zioła, które z powodzeniem dostaniesz w aptekach i sklepach zielarskich.

Co sądzisz o oczyszczaniu organizmu? Czy są kwestie związane z tym tematem, które wyjątkowo Cię nurtują? Zostaw komentarz!

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *