Wielowarzywna dieta oczyszczająca i odchudzająca

warzywa

11-06-2015

Diety owocowo-warzywne to jedne z najpopularniejszych metod oczyszczania organizmu. Stanowią również świetny punkt wyjściowy do wprowadzenia pozytywnych zmian w zdrowym odżywianiu i eliminacji z menu produktów, które nam szkodą. Najczęściej diety tego typu polegają na jedzeniu przez określony czas, zwykle tydzień, tylko gotowanych lub surowych warzyw i owoców oraz piciu dużej ilości wody, która wypłukuje z organizmu uwalniające się toksyny.

Dieta wielowarzywna to dieta, która ma właściwości zarówno oczyszczające organizm z toksyn, jak i redukujące wagę. Jej największą zaletą jest to, że znacznie przyczynia się do poprawy stanu zdrowia, ze względu na fakt, że warzywa, będące podstawą żywienia, są bogatym źródłem witamin, składników mineralnych i antyoksydantów, opóźniające proces starzenia. Warzywa są także dobrym źródłem błonnika, który na długo daje uczucie sytości, przyspiesza eliminację zbędnych produktów przemiany materii i oczyszcza jelita.

Błonnik

Błonnik, zwany też powszechnie błonnikiem pokarmowym, to zespół substancji, które znaleźć można w ścianach komórkowych roślin. Co prawda nie dostarcza naszemu organizmowi substancji odżywczych i witamin, ale ceniony jest z innego powodu – spowalnia lub całkowicie uniemożliwia wchłanianie glukozy, a co za tym idzie chroni przed wieloma zaburzeniami i chorobami. W jakich warzywach znajdziesz go najwięcej?

Najwięcej błonnika mają suszone warzywa strączkowe, takie jak:

  • czerwona fasola – 25 g/100 g,
  • biała fasola i soja (15,7 g/100 g),
  • groch (15 g/100 g).

Rośliny strączkowe są również bogatym źródłem białka, witamin, głównie grupy B oraz soli mineralnych, makro i mikroelementów. Aby uniknąć strat białek potrawy powinny być solone, na 10 minut przed końcem gotowania.

Kolor ma znaczenie

Jedną z największych zalet warzyw jest to, że są kolorowe. Oprócz zapachu i smaku to właśnie barwy odpowiadają za to, jak postrzegamy posiłek, ale także za to, ile zjemy. Okazuje się również, że kolor determinuje niektóre właściwości warzyw, dlatego warto wiedzieć, po co i w jakim celu sięgamy.

  • Zielone warzywa, takie jak np. szpinak, sałata, brokuły, pietruszka czy kiełki są bogatym źródłem witamin A, C i E oraz tych z grupy B, które wspierają układ nerwowy, tak ważny dla całego organizmu. Zawierają również kwas foliowy, który zapobiega anemii i jest bardzo ważny dla kobiet w ciąży lub starających się o dziecko.
  • Czerwone warzywa, takie jak np. pomidory, czerwona papryka czy rzodkiewka zawierają dużą ilość likopenu, antyutleniacza, który nie tylko dobroczynnie wpływa na serce, ale także chroni przed rakiem i procesami starzenia. Im czerwień jest intensywniejsza, tym lepiej.
  • Fioletowo-czarne warzywa, takie jak np. bakłażan zawierają antocyjanozydy, które są silnymi przeciwutleniaczami. Pozytywnie działają na układ pokarmowy i moczowy, zwalczając stany zapalne. Wzmacniają także naczynia krwionośne, opóźniają procesy starzenia i poprawiają widzenie o zmroku.
  • Żółte warzywa, takie jak np. dynia, kukurydza, żółta papryka czy marchew zawierają sporo karotenoidu, beta karotenu, którego nasz organizm nie jest w stanie wyprodukować sam, więc trzeba dostarczać mu go z zewnątrz. Są także bogatym źródłem witaminy A, która korzystnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci.
  • Białe warzywa, takie jak czosnek czy cebula zwane są naturalnymi antybiotykami, ze względu na właściwości antyseptyczne i zawartość antywirusowego ajoenu. Cenne składniki odżywcze posiada również por, kalafior i cykoria, bogate w antybakteryjnie allicyny.

Dieta wielowarzywna

Stosując dietę wielowarzywną, pamiętaj o tym, by jak najczęściej jeść warzywa surowe, które są najzdrowsze, lub gotowane na parze. Na parze gotować można w zasadzie wszystkie warzywa. Temperatura pary jest wyższa, niż temperatura wrzenia wody, dlatego posiłki przygotować można o wiele szybciej. Warzywa gotowane na parze są o wiele jędrniejsze, smaczniejsze i zdrowsze, zachowują też naturalny kolor – należy jednak uważać, aby ich nie rozgotować. Podczas diety dozwolone są także soki warzywne. Pamiętaj, że dziennie należy dostarczyć organizmowi około 2 l płynów.

Komponując menu diety warzywnej, ułóż je w taki sposób, by w ciągu dnia zjadać ok. 3-4 posiłki na bazie warzyw. Na czas oczyszczania organizmu zrezygnuj z pieczywa, makaronów i płatków zbożowych oraz kawy i herbaty. Dobrym uzupełnieniem diety będą napary ziołowe. Do diety oczyszczającej należy odpowiednio się przygotować. Zanim podejmiesz się procesu detoksykacji, wsłuchaj się w swój organizm i jego potrzeby oraz daj sobie trochę czasu, by wyrobić odpowiednie nawyki oraz styl życia.

Stosowałaś oczyszczającą dietę wielowarzywną? Podziel się w komentarzach swoim doświadczeniem!

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *