Sport dla Ciebie: Jazda na rolkach

04-06-2013

Jazda na rolkachJazda na rolkach jest aktywnością, która sprawia wiele frajdy – zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Regularna jazda na rolkach szybko przynosi efekty: nasza sylwetka staje się zgrabniejsza, poprawia się kondycja, wzmacniają mięśnie nóg a stres i zmęczenie zostają gdzieś daleko w tyle. Zapalonych rolkarzy z dnia na dzień przybywa – sportowy tryb życia staje się modny. I bardzo dobrze!

Jeszcze kilka lat temu prym w sportach „ulicznych” wiodła jazda na rowerze. Obecnie rolki stają cię coraz bardziej znane i lubiane. Pozwalają w łatwy sposób się przemieszczać, unikać stania w korkach czy tłoczenia się w środkach komunikacji miejskiej. Aby jazda na rolkach była dla nas bezpieczna musimy pamiętać jednak o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Najlepiej jeździć ścieżkami rowerowymi, ulicami z szerokimi chodnikami lub poboczami i mieć „oczy dookoła głowy”. Dobrym pomysłem jest również kask i ochraniacze na nadgarstki, łokcie i kolana – mogą przydać się zwłaszcza wtedy, gdy dopiero zaczynami swoją przygodę z jazdą na rolkach.

Zalety dla ciała

– Spalamy zbędne kalorie i kilogramy – podczas godzinnej jazdy na rolkach spalić możemy nawet 700 kcal!

– Poprawiamy kondycję – jazda na rolkach nie jest trudna, ale wymaga pewnego wysiłku. Pomaga zwiększyć wydolność układu oddechowego, rozwijać układ krwionośny i wyregulować pracę serca.

– Poprawiamy koordynację ruchową – jazda na rolkach jest świetną okazją do ćwiczenia równowagi.

– Rozwijamy mięśnie i kształtujemy sylwetkę – podczas jazdy na rolkach pracują nie tylko mięśnie ud i pośladów (walka z cellulitem), ale także mięśnie łydek, brzucha, ramion i dolnej partii grzbietu, które odpowiedzialne są za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała.

– Nie obciążamy stawów – podczas jazdy na rolkach wykonujemy płynne ruchy ciała, dzięki czemu nasze stawy nie są narażone na kontuzje, które mogą pojawić się np. podczas biegania.

Zalety dla ducha

– Relaksujemy się – odrywamy od codziennych problemów, obowiązków i stresów.

– Wyciszamy się – samotna jazda jest doskonałą okazją do odpoczynku od zgiełku, rozmów, obecności innych ludzi.

– Ciekawie spędzamy czas – umawiając się na wspólną jazdę z przyjaciółmi, mamy okazję nadrobić towarzyskie zaległości, przy okazji dbając o swoje zdrowie.

– Poznajemy nowe miejsca i nowych ludzi – jazda na rolkach jest doskonałą okazją do poznania nowych miejsc, w których na co dzień nie bywamy i ludzi, którzy podzielają naszą pasję.

Jak nauczyć się jeździć na rolkach?

Nauka jazdy na rolkach może początkowo sprawiać trochę trudności, jednak trening czyni mistrza. Od czego zacząć?

Najważniejszą kwestią jest kupno dobrych rolek – nauka na złym sprzęcie może nie tylko zniechęcić, ale być również niebezpieczna dla naszego zdrowia. Dobre rolki powinny być wygodne, dopasowane do stopy i nie uwierać. Lepiej wybrać te, które posiadają kółeczka wykonane z kauczuku – są elastyczniejsze niż plastikowe. Przed wyjściem w „teren” warto przyzwyczaić stopy do nowego sprzętu, np. chodząc w rolkach po domu. Istotną kwestią jest postawa, jaką przyjmujemy podczas jazdy. Prawidłowa to lekko ugięte kolana i tułów pochylony do przodu. Dzięki przeniesieniu środka ciężkości odrobinę ku przodowi unikniemy upadku na plecy. Kiedy już opanujemy postawę, możemy przejść do kwestii odpychania się – robimy to jedną nogą, następnie dostawiamy do niej drugą i próbujemy płynnie jechać na dwóch nogach jednocześnie. Aby wyćwiczyć równowagę podczas jazdy należy zmieniać nogę odpychającą.

Powodzenia!

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *