Naturalne sposoby na piękne włosy

07-01-2015

włosyStan naszych włosów, o ile nie poddajmy ich licznym zabiegom fryzjerskim, takim jak. np. częste farbowanie, odzwierciedlać może ogólną kondycję naszego organizmu.

Zdrowe, gęste i błyszczące włosy oznaczają, że nasza dieta bogata jest w odpowiednie składniki, witaminy i mikroelementy. Jeżeli zależy nam na tym, by nasza czupryna budziła powszechną zazdrość, nie możemy zapominać o wzmacnianiu „od środka”, tak samo, jak „od zewnątrz”.

Być może mieliście okazję (np. podczas świątecznych porządków) trafić na stare, rodzinne zdjęcia. Tym, co zwykle rzuca się oczy, to piękne włosy naszych babek, które przecież nie miały tak powszechnego dostępu do kosmetyków pielęgnacyjnych, jak my, dzisiaj. I może właśnie w tym tkwi ich sekret?

W walce o piękne włosy warto wykorzystać naturalne specyfiki, które w prosty sposób możemy przygotować we własnym domu. Potrzebne składniki mamy zwykle w zasięgu ręki. Jeżeli nie, bez problemu nabędziemy je w pierwszym lepszym sklepie.

Jajka

Jajka, ze względu na swoje właściwości wzmacniające i regenerujące, cieszą się dużą popularnością w ekologicznej pielęgnacji włosów.  Zawierają witaminy: A, z grupy B, D, E, H, a także wiele minerałów, takich jak fosfor, siarka, magnez, potas, sód, mangan, cynk, miedź, krzem, chlor, jod, fluor, żelazo. Jajeczne kompresy polecane są zwłaszcza do włosów delikatnych, suchych i łamliwych, ze skłonnością do puszenia. Produkt ten możemy wykorzystać na kilka sposobów.

  • Szampon. 2 żółtka i jedno białko rozrabiamy wraz z łyżeczką miodu i sokiem z cytryny. Po uzyskaniu gładkiej masy, myjemy nim włosy, a następnie dokładnie spłukujemy letnią wodą.
  • Maseczka. 10 dkg drożdży, 2 żółtka, kilka kropel olejku rycynowego oraz nafty kosmetycznej mieszamy ze sobą, aż składniki dokładnie się połączą. Mieszankę nakładamy na włosy na 20 min, a następnie dokładnie spłukujemy letnią wodą.
  • Wcierka. Skórę głowy przed myciem smarujemy żółtkiem jaja, następnie przykrywamy ręcznikiem i czekamy około godzinę, a następnie spłukujemy letnią wodą.

Piwo

Piwo jest jednym z najpopularniejszych sposobów na zdrowe, piękne włosy – pomaga zwłaszcza włosom ze skłonnością do przetłuszczania się. Najprostszą metodą jest wykonanie z piwa płukanki, którą polewa się włosy pod koniec mycia zwykłym szamponem. Należy pamiętać o tym, by przed zastosowaniem piwa je wygazować – otworzyć i zostawić na ok. 30 minut.

Drożdże

Jak piwo, to i drożdże, które przyspieszają wzrost włosów. Z powodzeniem można dodawać je zarówno do maseczek, jak i stosować „od wewnątrz”, popijając drożdżowy napój. Jak go zrobić? Bardzo prosto: 1/4 kostki drożdży rozpuszczamy w połowie szklanki ciepłej wody lub ciepłego mleka, do smaku dodając miód. Mimo tego, że może nie brzmi zachęcająco, warto się przełamać, bo daje świetne efekty.

Czarna rzodkiew

Widzieliście w sklepach szampony z czarnej rzepy? Nie bez powodu – stosowana zewnętrznie przeciwdziała łojotokowi i łupieżowi oraz wzmacnia włosy. Sok z czarnej rzepy można wcierać w skórę głowy, co sprzyja regeneracji cebulek włosowych oraz poprawia krążenie, dzięki czemu aktywne składniki szybciej zaczynają działać. Jeżeli nie dysponujemy sokowirówką, możemy utrzeć korzeń i papkę odcisnąć przez gazę lub po prostu nałożyć ją na głowę, wykonując jednocześnie delikatny masaż.

Oliwa z oliwek

Olejowanie włosów jest ostatnio w modzie. Poza popularnymi olejkami, takimi jak kokosowy czy aragonowy, wykorzystać możemy również oliwę z oliwek, od wielu wieków uważaną za jeden z najcenniejszych kosmetyków domowych – zawiera takie cenne składniki jak witaminy z grupy B, fosfor, żelazo, witaminy C i E. Stosowana jako kompres lub wcierana w końcówki włosów, działa rewitalizująco i chroni je przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

Aloes

Aloes znany jest ze swoich właściwości łagodzących i nawilżających. Z powodzeniem nada się jako składnik pielęgnującej maseczki. Jak ją zrobić? Miksujemy kilka liści aloesu z jedną łyżką miodu, połową szklanki wody i kilkoma kroplami oliwy z oliwek, maseczkę nakładamy na włosy i spłukujemy po 15 minutach letnią wodą.

Rumianek

Nasze babcie stosowały płukanki z rumianku dla zachowania jasnego, złocistego odcienia włosów – po zastosowaniu takiej terapii nie tylko zyskiwały piękny wygląd, ale również cudowny zapach letniej łąki. Metodę tę stosować można również dzisiaj. Do miski wlewamy wrzątek, wrzucamy do niego trzy torebki rumiankowej herbaty lub kilka łyżek suszonego zioła i zaparzamy do uzyskania brunatnego koloru. Powstałą płukanką polewamy obficie włosy.

A Wy, macie swoje sprawdzone, domowe sposoby na piękne włosy?

bloglovin

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *