Dlaczego warto jeść orzechy włoskie?

06-11-2013

OrzechyOrzechy włoskie są nie tylko łatwo dostępne i bardzo smaczne – badania naukowe przeprowadzone w latach 90′ wykazały, że chronią również przez zawałami serca i udarem mózgu, dlatego zaleca się, by jeść je częściej niż raz w tygodniu. Im częściej jemy orzechy, tym poziom ochrony naszego organizmu wyższy. Interesującym faktem jest to, że orzechy działają korzystnie na ludzi różnej płci i w różnym wieku z taką samą skutecznością. Oznacza to, że pozytywnie wpływają zarówno na zdrowych nastolatków, jak i starszych panów z wysokim ciśnieniem. Dlaczego jeszcze warto włączyć je do swojej diety?

Zdrowotne właściwości orzechów 

Po pierwsze: zawierają „dobre” tłuszcze. Tłuszcze zawarte w orzechach to kwasy tłuszczowe jedno- i wielonasycone. Wpływają na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu (LDL) oraz sprawiają, że stężenie lipidów w surowicy naszej krwi zmniejsza się. To właśnie dzięki temu ryzyko wystąpienia zawału jest mniejsze, niż u osób, które orzechów nie jedzą. Korzystne efekty zauważyć można nawet wtedy, gdy orzechy spożywamy rzadko.

Po drugie: zawierają wiele cennych witamin i mikroelementów. Skład witamin i mikroelementów różni się w zależności od rodzaju orzecha. W większości z nich dominuje jednak wit. E, określana często „witaminą młodości”. Nie bez powodu! Wit. E jest silnym antyoksydantem, co oznacza, że zapobiega powstawaniu wolnych rodników i uszkodzeniom komórek organizmu. Ponadto orzechy zawierają również: wit. B1 i B6, kwas foliowy, magnez, potas, miedź, mangan, fitoestrogeny, sterole roślinne i inne składniki, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu krążenia.

Po trzecie: mają właściwości przeciwzapalne. Wiedziały o tym nasze babki, które orzechy wykorzystywały jako środek przeciw różnego rodzaju zapaleniom. Orzechy zawierają argininę, aminokwas, który odpowiedzialny jest za budowę białek. Pomaga ona rozkurczać naczynia krwionośne, dzięki czemu przepływa przez nie więcej krwi.

Po czwarte: pomagają w walce z trądzikiem. Orzechy świetnie sprawdzają się w pielęgnacji cery trądzikowej, mającej skłonności do występowania zaczerwienień. Zmielone na drobny proszek łupiny orzecha bardzo często występują również w kosmetykach o właściwościach ścierających (np. peelingach) – działają ściągająco i przeciwbakteryjnie.

Po piąte: mają łagodne działanie przeczyszczające. Polubią je zwłaszcza ci, którzy cierpią na zaparcia.

Zaleca się, by orzechowe mieszanki spożywać przynajmniej raz w tygodniu. Należy pamiętać o tym, że orzechy są wysokokaloryczne, dlatego najlepiej stosować je jako zamiennik innych produktów, a nie dodatkową przekąskę. Oczywiście, najlepsze są orzechy, które spożywamy na surowo – wysoka temperatura sprawia, że tracą swoje właściwości a ich działanie jest mniej aktywne. Smacznego!

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *