Wyciskarka do soków czy sokowirówka?

sok

07-10-2015

Zdrowa, zbilansowana dieta, bogata w cenne składniki odżywcze jest ważna dla Ciebie szczególnie wtedy, gdy mieszkasz w mieście i codziennie jesteś narażona są na kontakt z zanieczyszczeniami.

Powinnaś pamiętać o tym, by co jakiś czas zastosować detoks i oczyścić organizm z toksyn. Jedną z najpopularniejszych diet oczyszczających jest dieta sokowa, która jest nie tylko skuteczna, ale też bardzo smaczna. Nie zawsze będziesz miała ochotę na zjadanie owocu w całości – świeżo wyciskane soki będą zatem świetną alternatywą.

Oczywiście, możesz kupić gotowe soki w sklepie, jednak te powszechnie dostępne bardzo często nafaszerowane są barwnikami, konserwantami i słodzikami, a ekologiczne, jednodniowe soki są drogie. Świetnym pomysłem jest własna, domowa produkcja soków – nie zajmie Ci to wiele czasu, a będziesz miała pewność, że zawarte w soku witaminy będą znajomego pochodzenia. Niewątpliwym atutem własnoręcznego przygotowywania soków jest również nieograniczona możliwość dowolnego łączenia smaków i znalezienia takiej kompozycji, która będzie Twoją ulubioną.

Jak najprościej wyciskać soki?

Najlepszym rozwiązaniem będzie użycie wyciskarki do soków lub sokowirówki. Które urządzenie jednak wybrać?

Sokowirówka

Sokowirówki są tanim i popularnym rozwiązaniem, bardzo często wybieranym przez osoby zaczynające swoją przygodę z wyciskaniem soków w domu. Mechanizm działania sokowirówki jest bardzo prosty – główną rolę odgrywa w niej sitko, którego ścianki pokrywają małe otwory, a na jego dnie zazwyczaj umieszczone są ostrza. Po włączeniu sitko obraca się z dużą prędkością, a owoce i warzywa, dzięki sile odśrodkowej, dociskane są do jego bocznych ścian. Wypływający z nich sok spływa przez otwór do podstawionego naczynia, a odsączony miąższ pozostaje wewnątrz sita lub wyrzucony zostaje do osobnego pojemnika. Ma to swoje plusy, ponieważ nie trzeba wyłączać urządzenia, by go oczyścić przed kolejną porcją porduktu, jednak minusem jest to, że w ostateczności uzyskuje się znacznie mniej soku oraz traci części owoców i warzyw bogate w składniki odżywcze.

Zalety:

 • niższa cena zakupu
 • oszczędność czasu – większość owoców i warzyw nie trzeba bardzo rozdrabniać

Wady:

 • nie nadaje się do robienia soków z warzyw liściastych i drobnych owoców (truskawki, maliny, jagody)
 • zostawia dużo mokrego odpadu – marnowanie soku
 • wyższa temperatura wysokich obrotów podczas robienia soków niszczy enzymy
 • gotowy sok jest rozwarstwiony i ma dużo piany
 • głośna praca urządzenia

Jednoślimakowe wyciskarki soku 

Tzw. jednoślimakowe wyciskarki soku, w przeciwieństwie do sokowirówek, są urządzeniami, które działają na wolniejszych obrotach, a do wyciskania używana jest siła miażdżenia. Najpierw urządzenie z dużą siłą miażdży owoce bądź warzywa, a następnie jest z nich odciskany sok, który wraz ze wszystkimi cennymi składnikami zostaje odsączone przez sito do podstawionego naczynia. Miąższ, który zostaje, jest suchy, co świadczy o tym, że owoc lub warzywo zostało całkowicie wyciśnięte, a co za tym idzie, w szklance znajduje się więcej soku.

Zalety:

 • wyciska soki z warzyw liściastych i drobnych owoców (truskawki, maliny, jagody)
 • mało odpadu, więcej soku
 • wolne obroty ślimaka miażdżą owoce i warzywa bez podnoszenia temperatury, zachowując zdrowe enzymy
 • soki nie rozwarstwiają się i są klarowne
 • stosunkowo cicha praca

Wady:

 • wyższy koszt zakupu
 • owoce i warzywa wymagają pokrojenia na drobne kawałki

O czym warto pamiętać?

Zanim wybierzesz odpowiednie dla siebie urządzenie, zastanów się, jak często będziesz z niego korzystać – urządzenie po skończonej pracy trzeba dokładnie wyczyścić. Najlepsze w kwestii higieny są wyciskarki jednoślimakowe – rozkłada się je na części i myje pod bieżącą wodą. Czyszczenie sokowirówki po jakimś czasie może okazać się uciążliwe i męczące, ze względu na konieczność dokładnego wyczyszczenia sitka szczoteczką.

Kolejną kwestią jest Twój budżet. Wyciskarki soków są droższe od sokowirówek. Zastanów się, jaką kwotę możesz zainwestować. Jeżeli dbasz o swoje zdrowie, to najlepiej wydać trochę więcej pieniędzy, a być pewnym, że nie wyrzucamy ich niepotrzebnie w błoto, a urządzenie będzie nam służyć całymi latami

Pamiętaj jednak, że za ceną idzie jakość gotowego produktu, jakim jest sok – najlepsze źródło witamin, minerałów i wszystkiego, co natura zechciała podarować owocom i warzywom.

A Ty, z jakiego urządzenia korzystasz przygotowując świeżo wyciskane soki?

5Bannery_curattio_600x225px

 

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *