Dlaczego warto jeść warzywa strączkowe?

29-08-2016
soja

Lubicie warzywa strączkowe? Bo ja bardzo!

Korzystając z dobrodziejstw późnego lata sięgam po nie ostatnio bardzo często — goszczą w moich zupach, solo, jako dodatek do drugiego dania i w przeróżnych kombinacjach sałatkowych. Pycha!

Dzisiaj opowiem Ci o tym, dlaczego jedzenie strączków jest tak ważne i jak je przyrządzić, by zachować maksymalna ilość substancji odżywczych.

Właściwości odżywcze strączków

  • Czy wiesz, że rośliny strączkowe są świetnym źródłem wielu makro- i mikroelementów? Badania naukowe dowiodły, że mają one wyjątkowe właściwości odżywcze — obniżają ryzyko zachorowania na cukrzycę, raka jelita grubego i choroby układu krwionośnego.
  • Zawierają wapń, miedź, cynk, żelazo, potas, witaminę C i kwas foliowy. Są pełne witamin i minerałów, które mają ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zwłaszcza teraz, na przełomie pór roku, kiedy nasz układ odpornościowy lada moment będzie musiał walczyć z zarazkami.
  • Są bogate w błonnik, który usprawnia proces trawienia. Co prawda nie dostarcza on naszemu organizmowi substancji odżywczych i witamin, ale ceniony jest z innego powodu — spowalnia lub całkowicie uniemożliwia wchłanianie glukozy, a co za tym idzie chroni przed wieloma zaburzeniami i chorobami. Z błonnikiem powinni zaprzyjaźnić się zwłaszcza ci, którzy chcą zrzucić parę kilogramów.
  • Są cennym źródłem białka. Choć w białku roślinnym nie ma wszystkich aminokwasów, które występują w białku zwierzęcym, komponując posiłki z różnych  składników, które je zawierają i tak jesteśmy w stanie dostarczyć sobie wszystkie,  niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.
  • Mają niski indeks glikemiczny. Produkty o niskim IG trawione są znacznie wolniej, dlatego przez długi czas nie odczuwamy głodu. To właśnie one powinny być podstawą naszej diety. Ale to nie wszystko. Utrzymywanie niskiego poziomu insuliny sprawia również, że w naszym organizmie nie gromadzą się tłuszcze, a ich zapasy łatwiej przetwarzane są na energię.

Dlaczego jeszcze warto jeść strączki?

Wydaje Ci się, że warzywa strączkowe mają nudny i pospolity smak? Wcale nie! Są smaczne, łatwe w przygotowaniu, niedrogie i występują w wielu różnych odmianach. Oznacza to ni mniej, ni więcej, a tyle, że tkwi w nich ogromny potencjał kulinarny! Smak strączków zależy głównie od ich przyrządzenia. Najlepiej ugotować je na parze. To najzdrowszy sposób przyrządzania posiłków — dzięki temu, że cenne składniki odżywcze nie przechodzą do wody, którą potem wylewamy, produkty  zachowują maksimum witamin i składników mineralnych, czyli tego, co w nich najcenniejsze!

Jak przygotowywać warzywa strączkowe?

Warzywa strączkowe przed przygotowaniem warto namoczyć. To bardzo proste. Wystarczy zalać je letnią, przegotowaną wodą i pozostawić na noc. Namaczanie pomaga pozbyć się substancji antyodżywczych poprzez wypłukiwanie oraz, co ważniejsze, sprawia, że rozpuszczają się również związki odpowiedzialne za wzdęcia. Po namoczeniu wodę należy wylać — nie używamy jej do gotowania. Z powodzeniem nada się do podlewania kwiatków. Przez pierwsze 10-15 minut strączki należy gotować na małym ogniu bez przykrycia, żeby ulotniły się pozostałe substancje odpowiedzialne za gazy. Jeśli na powierzchni pojawi się piana, trzeba ją usunąć albo po rpsotu wymienić wodę. Świetnym uzupełnieniem będą przyprawy przeciwdziałające wzdęciom, takie jak: koper włoski, kmin rzymski, imbir, kolendra, majeranek. Jeżeli używasz soli, dodaj ją pod sam koniec gotowania.

Smacznego!

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *