O czym warto pamiętać pijąc świeżo wyciskane soki?

28-09-2015

soki

Świeżo wyciskane soki odgrywają bardzo ważną rolę w Twojej diecie – niezależnie od tego, ile akurat masz lat.

Picie świeżych soków poprawia trawienie tłuszczów, białek i węglowodanów, stymuluje aktywność enzymów, odpowiedzialnych za metabolizm oraz pozytywnie wpływa na proces oczyszczania organizmu z toksyn.

Ponadto zwiększa naturalną odporność organizmu, co szczególnie ważne teraz, jesienią, kiedy układ immunologiczny jest bardziej narażony na kontakt z bakteriami i wirusami.

Świeże soki owocowo-warzywne pomagają również zachować równowagę kwasowo-zasadową, która jest jednym z podstawowych czynników odpowiadających za prawidłowy przebieg procesów zachodzących w naszym ciele.

Czy wiesz jednak, jak przygotować świeżo wyciskane soki, by były jak najbardziej wartościowe i zachowały pełnię składników odżywczych?

Przed przyrządzeniem

  • Aby uzyskać soki o wysokiej wartości odżywczej, korzystaj zawsze ze świeżych i dojrzałych owoców i warzyw. Kategorycznie unikaj produktów, na których pojawiła się pleśń – jest szkodliwa dla Twojego organizmu.
  • Przed dotknięciem owoców i warzyw zawsze myj ręce, a następnie dokładnie oczyść produkty, których zamierzasz użyć.
  • Obierz ze skórki i pozbądź się pestek z owoców i warzyw, które tego wymagają. Do ich obierania i rozdrabniania używaj wyłącznie narzędzi nierdzewnych.
  • Obranych owoców i warzyw nie mocz i nie przechowuj w wodzie.
  • Po zakończeniu wyciskania dokładnie umyj wszystkie sprzęty w gorącej wodzie i osusz. Dzięki temu ograniczysz namnażanie się grzybów, które lubią wilgotne środowisko.

Jak pić soki?

  • Zaleca się spożywanie 5 porcji warzyw i owoców każdego dnia. Chociaż podczas diety sokowej wszystkie 5 posiłków spożywanych w ciągu dnia zastępuje się sokami owocowymi i warzywnymi, nie należy całkowicie wymienić zalecanych porcji owoców i warzyw na sporządzony z nich sok w normalnej, zdrowej diecie.
  • Warto pamiętać, że świeżo wyciskane soki mają krótki termin ważności – dla owoców wynosi on 5, a dla warzyw 10 godzin. Najlepiej wypijaj je od razu, ponieważ zawarte w nich wartościowe składniki są absorbowane przez organizm w ciągu 15-30 minut.
  • Soki warzywne zawierają więcej materiałów budulcowych, białka roślinnego i minerałów, niż soki z owoców. Soki owocowe są natomiast bogatsze w kwasy organiczne oraz węglowodany, łatwo przyswajalną glukozę i fruktozę. Dobrze zadbać o to, by zarówno jednych, jak i drugich, nie zabrakło w menu.
  • Jeśli sok wyszedł za gęsty, nie pozbywaj się miąższu, który zawiera wiele cennych składników odżywczych, tylko dodaj odrobinę wody. Rozcieńczonym sokiem łatwiej ugasisz pragnienie.
  • Duża ilość wypitego soku może wywołać biegunkę. Zachowaj umiar.

Warto pamiętać

Pamiętaj o tym, że świeżo wyciskane soki, mimo tego, że są zdrowym i cennym składnikiem zdrowej i zbilansowanej diety, nigdy nie zastąpią leków. W przypadku choroby koniecznie skonsultuj się z lekarzem, by znaleźć właściwy sposób powrotu do zdrowia. Jeżeli nie będzie żadnych przeciwwskazań, możesz zastosować oczyszczającą dietę sokową, która przygotuje Twój organizm do leczenia, pomoże zwalczyć chorobę i wzmocni system immunologiczny.

5Bannery_curattio_600x225px

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *