O czym warto pamiętać pijąc świeżo wyciskane soki?

28-09-2015

soki

Świeżo wyciskane soki odgrywają bardzo ważną rolę w Twojej diecie – niezależnie od tego, ile akurat masz lat.

Picie świeżych soków poprawia trawienie tłuszczów, białek i węglowodanów, stymuluje aktywność enzymów, odpowiedzialnych za metabolizm oraz pozytywnie wpływa na proces oczyszczania organizmu z toksyn.

Ponadto zwiększa naturalną odporność organizmu, co szczególnie ważne teraz, jesienią, kiedy układ immunologiczny jest bardziej narażony na kontakt z bakteriami i wirusami.

Świeże soki owocowo-warzywne pomagają również zachować równowagę kwasowo-zasadową, która jest jednym z podstawowych czynników odpowiadających za prawidłowy przebieg procesów zachodzących w naszym ciele.

Czy wiesz jednak, jak przygotować świeżo wyciskane soki, by były jak najbardziej wartościowe i zachowały pełnię składników odżywczych?

Przed przyrządzeniem

  • Aby uzyskać soki o wysokiej wartości odżywczej, korzystaj zawsze ze świeżych i dojrzałych owoców i warzyw. Kategorycznie unikaj produktów, na których pojawiła się pleśń – jest szkodliwa dla Twojego organizmu.
  • Przed dotknięciem owoców i warzyw zawsze myj ręce, a następnie dokładnie oczyść produkty, których zamierzasz użyć.
  • Obierz ze skórki i pozbądź się pestek z owoców i warzyw, które tego wymagają. Do ich obierania i rozdrabniania używaj wyłącznie narzędzi nierdzewnych.
  • Obranych owoców i warzyw nie mocz i nie przechowuj w wodzie.
  • Po zakończeniu wyciskania dokładnie umyj wszystkie sprzęty w gorącej wodzie i osusz. Dzięki temu ograniczysz namnażanie się grzybów, które lubią wilgotne środowisko.

Jak pić soki?

  • Zaleca się spożywanie 5 porcji warzyw i owoców każdego dnia. Chociaż podczas diety sokowej wszystkie 5 posiłków spożywanych w ciągu dnia zastępuje się sokami owocowymi i warzywnymi, nie należy całkowicie wymienić zalecanych porcji owoców i warzyw na sporządzony z nich sok w normalnej, zdrowej diecie.
  • Warto pamiętać, że świeżo wyciskane soki mają krótki termin ważności – dla owoców wynosi on 5, a dla warzyw 10 godzin. Najlepiej wypijaj je od razu, ponieważ zawarte w nich wartościowe składniki są absorbowane przez organizm w ciągu 15-30 minut.
  • Soki warzywne zawierają więcej materiałów budulcowych, białka roślinnego i minerałów, niż soki z owoców. Soki owocowe są natomiast bogatsze w kwasy organiczne oraz węglowodany, łatwo przyswajalną glukozę i fruktozę. Dobrze zadbać o to, by zarówno jednych, jak i drugich, nie zabrakło w menu.
  • Jeśli sok wyszedł za gęsty, nie pozbywaj się miąższu, który zawiera wiele cennych składników odżywczych, tylko dodaj odrobinę wody. Rozcieńczonym sokiem łatwiej ugasisz pragnienie.
  • Duża ilość wypitego soku może wywołać biegunkę. Zachowaj umiar.

Warto pamiętać

Pamiętaj o tym, że świeżo wyciskane soki, mimo tego, że są zdrowym i cennym składnikiem zdrowej i zbilansowanej diety, nigdy nie zastąpią leków. W przypadku choroby koniecznie skonsultuj się z lekarzem, by znaleźć właściwy sposób powrotu do zdrowia. Jeżeli nie będzie żadnych przeciwwskazań, możesz zastosować oczyszczającą dietę sokową, która przygotuje Twój organizm do leczenia, pomoże zwalczyć chorobę i wzmocni system immunologiczny.

5Bannery_curattio_600x225px

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *