18-10-2013
W ostatnich latach znacznie wzrosło zainteresowanie kaszą gryczaną, a ona sama o wiele częściej zaczęła gościć na naszych stołach, zdobywając sobie uznanie nie tylko oryginalnym smakiem, ale także szeregiem prozdrowotnych właściwości. Gryka jest cennym źródłem wielu związków oraz substancji odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Znajdziemy w niej m.in. białka o dobrze zbilansowanym składzie aminokwasowym, polisacharydy, polifenole oraz składniki mineralne. Kasza gryczana jest głównym dostarczycielem krzemu, który zmniejsza ryzyko powstawania zawałów serca, wylewów krwi do mózgu oraz żylaków, w tym hemoroidów. Krzem zapobiega również krwawieniom dziąseł, chorobom kości i stawów, wypadaniu włosów, łamaniu się paznokci oraz chronicznemu zmęczeniu.
Zalety żywieniowe kaszy gryczanej
- Może być wykorzystywana w dietach bezglutenowych.
- Skład aminokwasowy białka gryki jest najkorzystniejszy ze wszystkich zbóż
- Obniża poziom cholesterolu we krwi.
- Zapobiega m.in. nadciśnieniu, otyłości, zaparciom, chorobom nowotworowym (głównie jelita grubego).
- Zawiera dużo błonnika roślinnego, kwasu foliowego, magnezu, potasu, fosforu, cynku.
- Zawiera korzystne nienasycone kwasy tłuszczowe.
- Zawiera cenny błonnik pokarmowy – w 100 g kaszy gryczanej znajduje się około 6 g, co odpowiada mniej więcej 20% zalecanej dziennej podaży błonnika.
- Jest bogatym źródłem witamin z grupy B. W gryce znajdziemy również niacynę, kwas foliowy, kwas pantotenowy i witaminę E.
- W kaszy gryczanej znajdują się związki przeciwutleniające w postaci flawonoidów, które zaliczane są do jednej z liczniejszych grup antyoksydantów.
Dlaczego warto wzbogacić jadłospis o kaszę gryczaną?
Produkty zbożowe znajdują się u podstawy piramidy zdrowego żywienia i powinniśmy włączać je w nasz jadłospis jak najczęściej. Dostarczają organizmowi zdrowych węglowodanów złożonych, błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych. Kasza gryczana dostarcza ich jeszcze więcej – w jej składzie znajdują się substancje biologicznie aktywne, które pomagają zapobiegać wielu chorobom. Kasza gryczana świetnie sprawdzi się jako dodatek do obiadów (np. mięsa), jak i samodzielne danie (np. składnik kotlecików).
Lubicie kaszę gryczaną?