16-04-2013
Wielu z nas boryka się z problemem łupieżu, który jest zjawiskiem zarówno mało estetycznym, jak i uciążliwym. Walka z nim często bywa długa, trudna i niestety nie zawsze przynosi zamierzone efekty. Łupież powszechnie traktowany jest jako choroba skóry głowy – do stwierdzenia, czy go mamy nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza. „Śnieg” na naszej głowie to nic innego jak złuszczająca się, zrogowaciała warstwa naskórka. Łupieżowi towarzyszy zwykle swędzenie czy pieczenie skóry, które powodować może duży dyskomfort.
Przyczyny
Przyczynami powstawania łupieżu jest najczęściej przetłuszczająca się lub przesuszona skóra głowy, przebywanie w pomieszczeniach o niskiej wilgotności i temperaturze, brak odpowiedniej higieny osobistej lub źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji włosów. Zazwyczaj łupież nie jest groźny dla naszego zdrowia i jeżeli się pojawi, łatwo możemy się go pozbyć, używając odpowiednich kosmetyków lub stosując domowe metody. Trzeba pamiętać jednak o tym, że gdy problem łupieżu staje się uporczywy, warto zasięgnąć rady lekarza, ponieważ może okazać się, że jego przyczyną są np. zaburzenia równowagi hormonalnej (spadek poziomu estrogenów).
Rodzaje łupieżu
Łupież suchy (zwykły) – występuje u prawie każdego, przynajmniej jeden raz w życiu. Charakterystycznym objawem jest pojawienie się na skórze suchych płatków naskórka.
Łupież łojotokowy – odmiana łupieżu zwykłego. Jego objawem są tłuste, zbite ze sobą płatki łupieżu, posiadające żółtawe zabarwienie. Wywołuje często świąd skóry głowy. Najczęściej występuje u mężczyzn. Nieleczony może prowadzić nawet do łysienia.
Łupież pstry – najczęściej pojawia się na klatce piersiowej, rzadziej w okolicach owłosionej skórze głowy i szyi. Powstaje na skutek powierzchownego zakażenie naskórka, a jego objawami są żółtobrunatne plamy. Występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, najczęściej w okresie dorastania.
Łupież biały – występuje najczęściej u dzieci i młodzieży. Jego cechą charakterystyczną są białe plamy pojawiające się na skórze twarzy i kończyn. Często towarzyszy mu świąd skóry.
Łupież rumieniowy – występuje najczęściej w okolicach pachwin. Objawia się pojawieniem plam o żółtej, różowej lub brunatnej kolorystyce, towarzyszy mu często złuszczenia się naskórka. Mimo tego, że jest niegroźny, jego leczenie jest uciążliwe i może zająć nawet kilka miesięcy.
Łupież różowy Giberta – łagodna choroba skóry. Łupież tego rodzaju występuje głównie na skórze tułowia. Objawia się powstawaniem bladoróżowych plamek o kilkucentymetrowej średnicy oraz swędzeniem skóry. Stan chorobowy utrzymuje się najczęściej przez kilka tygodni (od 4 do 6), po czym samoistnie ustępuje. Na ogół nie wymaga leczenia.
Zanim sięgniemy po preparaty ze sklepowej półki, warto zainteresować się domowymi sposobami, które mogą pomóc nam pozbyć się łupieżu, a przy tym są zupełnie darmowe!
Płukanka z cytryny
Po każdym umyciu głowy rozpuszczamy pół łyżki soku z cytryny w ciepłej wodzie i przemywamy nią włosy.
Inny sposób: cytrynę kroimy na pół. Następnie jedną z połówek masujemy skórę głowy przez około 10 minut i myjemy włosy szamponem przeciwłupieżowym.
Płukanka z pokrzywy
Działanie przeciwłupieżowe wykazuje pokrzywa (zarówno liście, jak i korzeń). Do filiżanki wsypujemy suszone liście pokrzywy (jedna łyżeczka) lub gotową herbatę z pokrzywy, a następnie zalewamy je wrzątkiem. Po naciągnięciu i wystudzeniu płuczemy włosy. Należy pamiętać o tym, by nie używać świeżych pokrzyw, ponieważ lekko barwią włosy na zielono. Płukanka nie nadaje się do jasnych włosów.
Płukanka z soku jabłkowego
Ok. 2 łyżki soku ze świeżych jabłek mieszamy z wodą, a następnie wcieramy we włosy i skórę głowy. Po kilku minutach spłukujemy.
Ok. 2 łyżki suszonego tymianku zalewamy wrzątkiem i zaparzamy przez kilka minut. Myjemy głowę szamponem, spłukujemy go i przemywamy głowę naparem z tymianku. Nie spłukujemy go.
Maseczka z jajek
Białko jednego jajka ubijamy i dodajemy żółtko, następnie wszystko razem mieszamy. Maseczkę nakładamy na umyte włosy i wmasowujemy to w skórę głowy. Zmywamy po pół godzinie. Maseczka z jajka polecana jest osobom o mocno przetłuszczających się włosach.
Maseczka z jogurtu naturalnego
Jogurt naturalny nakładamy na mokre włosy, po czym przykrywamy je na około godzinę ręcznikiem. Bakterie znajdujące się w jogurcie mogą pomóc zmniejszyć wydzielanie łoju. Po zdjęciu ręcznika, spłukujemy jogurt z włosów i myjemy je szamponem.
Oliwa z oliwek
Oliwę z oliwek mieszamy z olejkiem migdałowym i wcieramy w skórę głowy. Zmywamy roztwór, gdy po raz pierwszy poczujemy swędzenie lub pieczenie skóry głowy.
Co jeszcze?
Warto poświęcić każdego dnia kilka chwil na masaż głowy, który poprawia ukrwienie i rozluźnia martwe komórki skóry powodując, że łatwiej odpadają. Głowę masujemy wykonując koliste ruchy, wszystkimi opuszkami palców. Należy unikać masażu, kiedy włosy są bardzo zniszczone, gruczoły produkują zbyt dużą ilość sebum lub borykamy się z zapaleniem skóry. Masaż skalpu powinien trwać ok. 5-7 minut – najlepiej wykonywać go codziennie. Powinien być dokładny, ale bardzo delikatny!