11-06-2013
Domowe toniki oczyszczają skórę równie dobrze, jak te ze sklepowej półki. W przeciwieństwie do gotowych kosmetyków są w stu procentach naturalne i bardziej przyjazne naszej skórze. Pomagają zmniejszyć widoczność porów, redukują zmarszczki i doskonale odświeżają. Toniki, które przygotowujemy same bazują na naturalnych składnikach, które bez trudu dostaniemy. Są bardzo łatwe do przygotowania! Nie wierzycie? Sprawdźcie propozycje przepisów :).
Jak zrobić tonik?
Przygotowanie domowego toniku zajmie nam dosłownie kilka-kilkanaście minut (plus czas na „leżakowanie”). Gotowy płyn przelewamy do szklanej buteleczki i dla zachowania świeżości przetrzymujemy w lodówce. Używając toniku, możemy skorzystać z atomizera, który pomoże nam „wyprodukować” odświeżającą mgiełkę.
Z pomarańczy – odżywiający
Skórkę z 2-3 pomarańczy kroimy i zalewamy dużą filiżanką octu owocowego (np. jabłkowego). Odstawiamy na 2 tygodnie w dobrze nasłonecznione miejsce. Po upływie tego czasu odcedzamy (np. za pomocą filtra do kawy) i mieszamy w proporcji 1:1 z wodą.
Z fiołków – zmiękczający
Garść fiołków zalewamy 0,5l wrzącej wody, zaparzamy i odcedzamy.
Z róż – wygładzający
20 g pączków róż zalewamy szklanką zagotowanej wody mineralnej, przykrywamy i odstawiamy na ok. pół godziny. Gdy napar wystygnie przecedzamy.
Z pietruszki – rozjaśniający
Garść natki pietruszki zalewamy szklanką lodowatej wody mineralnej i odstawiamy na noc. Rano przecedzamy.
Z cytryny – antybakteryjny
Pokrojoną w plasterki cebulę wrzucamy do słoiczka, zalewamy czystą, słabą wódką i odstawiamy w ciemne miejsce. Po 3-4 dniach odcedzamy i dolewamy 3/4 szklanki wody mineralnej.
Z rozmarynu – odświeżający
Filiżankę rozmarynu zalewamy ćwiartką wódki i odstawiamy w ciemne miejsce na 3 tygodnie. Po upływie tego czasu przecedzamy.
Z mleka i ziół – do każdego rodzaju cery
30o ml mleka zagotowujemy, ściągamy z ognia i wrzucamy do niego zioła. Naczynie przykrywamy i dostawiamy do wystygnięcia. Odcedzamy. Jeżeli zioła były sproszkowane, przelewamy mleko przez gazę.
Jakich ziół użyć?
Skóra normalna: rumianek, nagietek, mniszek lekarski, czarny bez, koper włoski, melisa, natka pietruszki, rozmaryn.
Skóra tłusta: skrzyp, przywrotnik żółtawozielony, mięta, szałwia, krwawnik.
Skóra sucha: nagietek, czarny bez, kwiat lipy, prawoślaz.
Z zielonej herbaty
1 torebkę / 1 łyżeczkę zielonej herbaty zalewamy wrzątkiem i przygotowujemy napar. Studzimy i odcedzamy.