11-08-2016
Z czym kojarzy Ci się pszenica? Ze złotymi łanami zboża, delikatnie falującego na letnim wietrze? A może z chrupiącą bagietką, którą kupujesz rano, w biegu do pracy? A może… Z glutenem, który od dłuższego czasu jest topowym tematem w rozmowach o zdrowym żywieniu? A czy słyszałaś kiedyś o trawie pszenicznej – zielonej i bardzo zdrowej?
A co to takiego?
Trawa pszeniczna, czyli młoda, kiełkująca pszenica, to hit, który do kuchni wielu ludzi na całym świecie wprowadziła Ann Wigmore.
Ciężko uwierzyć, że cudowne właściwości trawy pszenicznej zaczęto odkrywać stosunkowo niedawno – na pewno znały ją nasze babki lub prababki, które swoje menu komponowały bardziej intuicyjnie, korzystając z tego, co daje natura.
Wartości zdrowotne trawy pszenicznej
Trawa pszeniczna jest bogatym źródłem chlorofilu – cennego związku organicznego występującego w roślinach. Absorbuje on światło słoneczne i przekształca je w energię chemiczną. Mówi się, że chlorofil jest swego rodzaju „krwią” roślin, a jego podstawowa cząsteczka ma budowę niemal identyczną z cząsteczką hemoglobiny. Chlorofil ma mnóstwo cennych właściwości zdrowotnych. Hamuje stany zapalne, usprawnia pracę tarczycy, poprawia działanie wątroby oraz wzmacnia układ krwionośny. Ale to nie wszystko!
Trawa pszeniczna jest świetnym elementem diet oczyszczających. Osoby, które regularnie stosują diety tego typu, zapewniają, że dodaje im ona energii, sprawia, że czują się lekko, rzadziej boli je głowa, są mniej zmęczone, rozdrażnione i podatne a stres, a także rzadziej chorują. Oczyszczanie organizmu wpływa pozytywnie na poprawę nastroju i dodaje skórze blasku. Diety tego typu nie tylko usuwają z organizmu toksyny, ale również nadmiar zgromadzonej w ciele wody, dzięki czemu znikają np. obrzęki i worki pod oczami. Brzmi kusząco? Czytaj dalej!
Trawa pszeniczna zawiera również całe mnóstwo substancji odżywczych, takich jak aminokwasy, witaminy i składniki mineralne. Znajdziesz w niej także wszystkie witaminy z grupy B, łącznie z witaminą B12, która koi nerwy, podnosi odporność na stres, zapobiega anemii i poprawia apetyt, witaminę A, odpowiedzialną za poprawę wyglądu skóry, paznokci i korzystnie wpływającą na wzrok oraz witaminy C i E ‒ znane jako skuteczne przeciwutleniacze chroniące organizm przed wolnymi rodnikami.
Jak uprawiać trawę pszeniczną w domu?
Trawa pszeniczna jest mało wymagająca i z powodzeniem możesz uprawiać ją we własnym ogródku lub w skrzynce na balkonie. Jak? To proste!
- Nasiona trawy pszenicznej kup w sklepie ze zdrową żywnością, aby mieć pewność, że są ekologiczne i nie zostały skażone chemikaliami.
- Nasiona mocz w letniej wodzie przez 10-12h. Następnie ją wylej – świetnie sprawdzi się jako nawóz do kwiatków!
- Przez kilka następnym dni przelewaj nasiona świeżą wodą, do momentu, aż zaczną kiełkować i pojawią się ogonki.
- Do skrzynki lub donicy wsyp kilka centymetrów ziemi i wysiej skiełkowane nasiona pszenicy. Podlewaj je każdego dnia niewielką ilością wody.
- Gdy pojawi się zielona trawa, przełóż skrzynkę lub donicę w bardziej nasłonecznione miejsce i nadal podlewaj – w wyższej temperaturze trawa jest bardziej narażona na więdnięcie.
- Po osiągnięciu przez roślinę 12-15 cm wysokości zetnij trawę na sok. Możesz zmiksować ją z ulubionymi owocami lub warzywami, tworząc koktajl. Smacznego!
Zaleca się stosowanie 30 ml soku z trawy pszenicznej dziennie u osób zdrowych, 30-90 ml w stanach chorobowych. Trawy zbóż nie zawierają glutenu! Jest on obecny tylko w ziarnach.
Hodujecie trawę pszeniczną? Macie swoje ulubione przepisy na jej wykorzystanie? Podzielcie się swoją opinię w komentarzach! 🙂