Na czym polega dieta Raw Food?

09-07-2015

Krótko mówiąc dieta Raw Food (witarianIGizm) opiera się głównie na produktach roślinnych – świeżych owocach, warzywach, kiełkach, ziarnach, nasionach i różnego rodzaju orzechach.

Śmiało można nazwać ją powrotem do korzeni, ponieważ surowe produkty w dużej mierze spożywali nasi przodkowie, u początków naszego istnienia na planecie Ziemi.

Entuzjaści witarianizmu, jako główny argument przeciwko obróbce termicznej pokarmów, wysuwają fakt, że temperatura niszczy enzymy naturalnie występujące w żywności oraz powoduje wytwarzanie toksycznych i szkodliwych związków, które negatywnie wpływają na nasz organizm. Dieta bogata w surowe warzywa i owoce zmniejsza ryzyko chorób serca i nowotworów, co potwierdzają liczne badania.

Menu w diecie Raw Food

Osoby stosujące dietę Raw Food spożywają 70-100% produktów nieprzetworzonych, które nie zostały poddane żadnej obróbce termicznej. Ważną kwestią jest spożywanie produktów, które są ekologiczne: wolne od pestycydów i herbicydów. Dopuszcza się podgrzewanie posiłków, jednak trzeba uważać, by temperatura nie przekroczyła 47 stopni Celsjusza.

Przykłady produktów spożywanych w trackie diety Raw food:

  • Owoce (np. winogrona, jabłka, pomarańcze, cytryny, truskawki, banany)
  • Warzywa (np. papryka, czosnek, sałata, cukinia, szparagi, pomidory, szpinak)
  • Orzechy i nasiona – suszone, surowe, najlepiej organiczne (np. migdały, nasiona słonecznika, nasiona lnu, surowe masło migdałowe)
  • Ziarna (np. proso, owies, różne rodzaje zbóż)
  • Fasola i rośliny strączkowe – suszone, surowe, najlepiej organiczne (np. soczewica, cietrzewica, fasola mung)
  • Oleje (np. extra virgin oliwa z oliwy, olej kokosowy z pierwszego tłoczenia)
  • Napoje (woda, sok warzywny lub owocowy niepasteryzowany, ziołowe herbaty)
  • Zioła i przyprawy (np. papryka, cynamon, koper, pietruszka, suszone pomidory, wodorosty, surowy sos sojowy, surowy ocet jabłkowy)
  • Słodziki (np. surowy miód)
  • Produkty zwierzęce – w zależności od przekonań. Niektórzy zwolennicy diety Raw Food spożywają również surowe pokarmy zwierzęce, takie jak jajka, ryby i mięso, a także niepasteryzowane, niehomogenizowane mleko, jogurty i sery.

WAŻNE! Należy pamiętać o tym, że spożywanie surowych lub niedogotowanych produktów zwierzęcych może zwiększyć ryzyko zatruć pokarmowych.

Przejście na dietę Raw Food

Dietetycy radzą, by na witarianizm przechodzić stopniowo, by przyzwyczaić organizm do nowego sposobu żywienia. Do codziennego menu powoli wprowadzać należy produkty raw i z czasem zastępować nimi produkty przetworzone. W sklepach ze zdrową żywnością oraz przez Internet bardzo łatwo nabyć można również inne produkty raw, takie jak słodycze, chleb czy masło. Dieta Raw Food może być początkowo nieco uciążliwa – o ile w domowym zaciszu bez problemu można przygotować preferowane posiłki, o tyle przy wyjściu na miasto ze znajomymi trzeba się nieco natrudzić, by znaleźć lokal, który będzie odpowiadał wszystkim.

Osoby, które rezygnują z produktów zwierzęcych muszą pamiętać o tym, by odpowiednio suplementować organizm – szybko mogą się pojawić niedobory witaminy B12. W przypadku chorób przewlekłych czy ciąży należy decyzję o przejściu na dietę Raw Food skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. Dobrym pomysłem są również regularne badania kontrolne krwi w celu sprawdzenia, jak nasz organizm odbiera zmianę żywienia i czy nowe menu dostarcza mu odpowiednich składników odżywczych. Surowa dieta dostarcza bardzo mało kalorii, dlatego należy na bieżąco kontrolować swoją wagę, tak, aby nie doprowadzić do niedowagi.

W początkowej fazie przechodzenia na witarianizm organizm może reagować bólami głowami czy nawet nudnościami, szczególnie wtedy, gdy nasza poprzednia dieta bogata była w niezdrową żywność. Objawy te świadczą o oczyszczaniu się organizmu z toksyn – po kilku dniach wszystko powinno wrócić do normy i się ustabilizować.  W tym okresie należy wyjątkowo dbać o siebie, pić dużo płynów i nie przemęczać się.

Przygotowując posiłki z surowych owoców i warzyw należy zadbać o to, by pochodziły z dobrego źródła, a przed ich wykorzystaniem dokładnie je umyć.

Macie doświadczenia związane z dietą Raw Food? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach! 

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *