T. Colin Campbell, Howard Jacobson, „Niskowęglowodanowe oszustwo”

campbell niskoweglowodanowe oszustwo

21-12-2015

Temat diet i życia w stylu fit jest modny. Coraz więcej osób zaczyna zdrowo jeść, uprawiać sport i dbać o siebie. Super! Jest jednak jeden problem.

Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze zmianą swoich nawyków na lepsze, trafiają zwykle na mur w postaci niezliczonej liczby diet – a ich lista stale się poszerza. Zazwyczaj bywają one do siebie podobne i trudno wychwycić, czym właściwie się różnią.

Ostatnio coraz częściej mówi się o dietach niskowęglowodanowych. Zaliczają się do nich m.in. popularna dieta Atkinsa, dieta optymalna czy proteinowa oraz ostatni „hit”, czyli dieta Paleo.

Na czym właściwie polegają tego typu diety?

Krótko mówiąc na rezygnacji z produktów, które zawierają skrobię i cukier, czyli wykluczeniu z menu makaronów, ziemniaków, ryżu, kaszy, pieczywa, słodyczy i słodkich napojów. Zastępuje się je produktami pochodzenia zwierzęcego oraz owocami i warzywami o niskim indeksie glikemicznym.

Czy jednak ma to sens?

W książce pt. „Niskowęglowodanowe oszustwo” dr T. Colin Campbell i dr Howard Jacobson odkrywają ciemne strony utraty kilogramów za pomocą najmodniejszych diet i pokazują, skąd wzięły się wszystkie mity na temat węglowodanów, białek i tłuszczy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat wysokobiałkowych i wysokotłuszczowych diet, koniecznie musisz sięgnąć po tę pozycję.

O autorach

Doktor T. Colin Campbell przez 50 lat zajmował się badaniami z zakresu odżywiania. Jest autorem ponad 300 tekstów naukowych i współautorem wielu ważnych raportów dotyczących polityki żywieniowej i zdrowotnej. Jego główne dzieło, „Nowoczesne zasady odżywiania”, stało się międzynarodowym bestsellerem. Jest emerytowanym profesorem w Katedrze Biochemii Odżywiania na Uniwersytecie Cornella.

Doktor Howard Jacobson jest konsultantem z zakresu marketingu internetowego, edukatorem zdrowotnym i ogrodnikiem ekologicznym z Durham w Karolinie Północnej. Zdobył tytuł magistra z zakresu zdrowia publicznego oraz doktora nauk o zdrowiu na Uniwersytecie w Temple.

O książce

Jeżeli kiedykolwiek zaczęłaś czytać artykuły związane z odchudzaniem, na pewno trafiłaś na powtarzane jak mantra słowa: „Prawdziwym powodem, dla którego nie możesz schudnąć, są węglowodany”. Wielu ludzi próbując schudnąć decyduje się na diety niskowęglowodanowe, które mają pomóc im pozbyć się zbędnych kilogramów. Doktor Campbell w swojej książce wyjaśnia, dlaczego diety tego typu stanowią zagrożenie dla zdrowia. Na przykładach omawia ich błędne założenia i pokazuje, dlaczego te przekonania trwale zagościły w społeczeństwie.

Campbell przyznaje również, że taki sposób odżywiania, jaki proponują diety niskowęglowodanowe faktycznie może dawać świetne rezultaty, jeśli chodzi o utratę wagi i właśnie to może być powodem ich popularności. Okazuje się jednak, że na dłuższą metę mogą mieć fatalne konsekwencje. Oprócz poważnych chorób jedzenie tego typu powodować może również bóle głowy, wysypkę, skurcze i brzydki oddech. Campbell duża uwagę zwraca również na modę, która nakręca sprzedaż i chwytliwe slogany, które podpowiadają niczego nieświadomym ludziom, które diety są dla nich IDEALNE. Rzadko kiedy jednak rozumiemy, jak te diety działają, dlaczego przynoszą określone skutki i z jakich powodów mogą zaszkodzić.

Ta książka jest kolejnym, mądrym głosem w dyskusji.

Ucz się i rozwijaj!

Im więcej będziesz wiedziała o zdrowym żywieniu, tym łatwiej będzie Ci zmienić swoje nawyki na lepsze. W przygotowaniu się do wprowadzenia zdrowej diety oraz w jej kontynuacji mogą pomóc Ci książki wydawnictwa Galaktyka z serii „Odżywianie i zdrowie”. Mam dla Ciebie niespodziankę! Do końca grudnia możesz korzystać ze specjalnej zniżki dla czytelników mojego bloga i wszystkie książki z tego działu kupić o 30% taniej. Wystarczy, że przy zakupie wprowadzisz hasło lagenko1.

banner

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Jedna myśl nt. „T. Colin Campbell, Howard Jacobson, „Niskowęglowodanowe oszustwo”

  1. popatrz tutaj pisze:

    Super artykuł! Chciałbym mieć pewność, żе na tym nie skończycie :
    P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *