Jak poprawić metabolizm?

18-02-2015

Owoce i warzywaCzęstym problemem, który utrudnia skuteczne odchudzanie się, jest wolna przemiana materii.

Nasz metabolizm osłabia wiele czynników. Może to być zarówno kiepska dieta, uboga w witaminy, składniki mineralne i błonnik, nieregularny tryb życia, a co za tym idzie nieregularne spożywanie posiłków, jak i brak aktywności fizycznej, tak ważnej do utrzymania naszego ciała w zdrowiu. Restrykcyjne diety czy głodówki wcale nie rozwiązują problemu, mogą wręcz jeszcze bardziej nam zaszkodzić.

Kluczem do sukcesu, czyli przyspieszenia metabolizmu, jest regularny tryb życia i odpowiednie odżywianie.

Jak poprawić przemianę materii?

 

1. Jedz posiłki regularnie.

Jedz częściej, ale mniejszymi porcjami. Długie przerwy między posiłkami spowalniają metabolizm i rozregulowują układ kontroli apetytu i pragnienia. Staraj się jeść 4-5 posiłków dziennie, co ok. 3-4 godziny.

2. Zadbaj o zdrowe, pożywne śniadanie.

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Mimo tego, że śpimy, nasz organizm ciągle pracuje – zachodzi w nim wiele procesów, dzięki którym tkanki ulegają regeneracji, a szkodliwe produkty przemiany materii są stopniowo usuwane. Aby te procesy bez szwanku mogły zachodzić niezbędna jest energia – pochodzi ona z ostatniego posiłku, jaki danego dnia zjemy. Zwykle jest nim kolacja. Po przebudzeniu organizm potrzebuje kolejnej dawki energii – najlepiej w postaci pożywnego śniadania.

3. Pij odpowiednią ilość płynów.

Organizm składa się z dwóch głównych składników: komórek i tkanki łącznej. To właśnie one przechowują wodę, niezbędną do życia, dlatego śmiało możemy założyć, że nasze ciało jest zbudowane z komórek, tkanki łącznej i wody. Świadomość ta pozwala działać na co dzień tak, by żyć w zgodzie w naszym wnętrzem i tym, czego potrzebuje nasze ciało. Aby policzyć swoje zapotrzebowanie na płyny, wystarczy wykonać proste równanie: do 1500 ml doliczyć 25 ml wody na każdy kilogram masy ciała powyżej 20 kg.

4. Zaprzyjaźnij się z zieloną herbatą i ziołami.

Działa pobudzająco, uspokaja, hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym, obniża ciśnienie krwi, poprawia krążenie, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, wzmacnia naczynia krwionośne, jest bogata w witaminy C, E, B, sole mineralne oraz garbniki, przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu, a co najważniejsze w przypadku poprawy metabolizmu – wspomaga odchudzanie.

5. Wprowadź do swojej diety błonnik.

Błonnik to substancja, która odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie – wspiera jego ważne funkcje, pomaga zachować zdrowie i zgrabną sylwetkę, przyspieszając usuwanie z jelit zbędnych produktów przemiany materii. Spowalnia również lub całkowicie uniemożliwia wchłanianie glukozy, a co za tym idzie chroni przed wieloma zaburzeniami i chorobami. Dzięki błonnikowi w naszych organach wewnętrznych nie odkłada się tłuszcz, co bardzo ważne, gdy jesteśmy na diecie.

6. Zadbaj o ty, by Twoje posiłki były bogate w wit. B6

Wit. B6 jest bardzo ważna, kiedy przechodzimy na dietę. Możemy wykorzystywać jej odchudzające działanie i do swojej diety wprowadzić produkty, które ją zwierają, m.in. takie, jak: awokado, otręby zbożowe, soję czy mąkę z pełnego przemiału.

8. Nie zapominaj o białku

Badania przeprowadzone przez Ame­ri­can Jo­ur­nal of Cli­ni­cal Nu­tri­tions wykazały, że 1,5 szklan­ki mleka wy­pi­tej po tre­nin­gu sprzyja bu­do­wie mię­śni i powoduje, że spa­le­nie  tłusz­czu jest szybsze. Warto zainteresowac się zwłascza mlekiem ekologicz­nym (nie­ste­ry­li­zo­wa­nym i nie­ho­mo­ge­ni­zo­wa­nym), które jest zdrowsze dla naszego organizmu.

9. Bądź aktywny fizycznie

Wysiłek fizyczny zmusza nasz organizm do szybszej pracy, dzięki czemu procesy trawienia przebiegają o wiele szybciej i skuteczniej. Współcześnie do wyboru jest tyle rodzajów ćwiczeń i sportów, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, choćby skakanie na skakance czy kręcenie hula hop.

10. Wykorzystaj przyprawy sprzyjające odchudzaniu

Różnego rodzaju przyprawy nie tylko nadają potrawom wyjątkowego smaku i aromatu, ale mogą też… pomóc w odchudzaniu! Niektóre z nich skutecznie przyspieszają przemianę materii i spalanie kalorii, dzięki czemu utrzymanie szczupłej sylwetki jest o wiele łatwiejsze.

bloglovin

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *