Jak się pozbyć cellulitu?

14-05-2013

Jak się pozbyć cellulituSezon letni zbliża się wielkimi krokami! Być może część z Was planuje już wakacyjne urlopy, na myśl o pokazaniu się na plaży dostając gęsiej skórki.

Zwykle powodem naszego dyskomfortu jest cellulit – defekt kosmetyczny na tyle powszechny, że przybierający znamiona choroby cywilizacyjnej. Zła dieta, brak aktywności fizycznej, używki, zbyt małe nawodnienie organizmu czy wreszcie zaburzenia hormonalne to najpopularniejsze z przyczyn powstawania „pomarańczowej skórki”.

Czym jest cellulit?

W bardzo dużym uproszczeniu: cellulit („skórka pomarańczowa”) to nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, wody i produktów przemiany materii. W efekcie powstaje obrzęk, który zakłóca funkcjonowanie sąsiednich tkanek łącznych, w tym cyrkulacji krwi i limfy. Nieleczony cellulit stopniowo się pogłębia, a skóra wiotczeje i staje się nierówna, pojawiają się liczne grudki i zagłębienia. Cellulit najczęściej pojawia się na udach, pośladkach i brzuchu, rzadziej na przedramionach. Jego powstawaniu sprzyjają zaburzenia hormonalne związane m.in. z okresem dojrzewania, ciążą, czy przyjmowaniem pigułek antykoncepcyjnych.

Mimo tego, że do lata zostało tylko kilka miesięcy i większość pań gotowa jest machnąć ręką i pomyśleć: „I tak się nie uda!”, warto wziąć się za siebie – tych kilka miesięcy to wystarczający czas na to, by poprawić stan naszej skóry i ujędrnić pośladki i uda.

Jak się pozbyć cellulitu?

Aktywność fizyczna

Pływanie na basenie, jazda na rowerze lub rowerku stacjonarnym, jogging czy wchodzenie po schodach to tylko nieliczne z ćwiczeń, które pozytywnie wpływają na redukcję cellulitu. Treningów na nogi i pośladki możemy poszukać również na YouTube. Jeżeli do tej pory nie miałyśmy w zwyczaju aktywnie spędzać wolnego czasu, efekty prawdopodobnie zauważymy bardzo szybko – mięśnie powoli zaczną się zarysowywać, skóra zrobi się bardziej elastyczna oraz poprawi się nasze samopoczucie. Pamiętajmy o tym, by ćwiczyć min. 30 minut.

Nawodnienie organizmu

Picie niegazowanej wody mineralnej pozwoli odpowiednio nawodnić nasz organizm i oczyścić go z toksyn, co jest bardzo ważne przy walce z cellulitem. Zaleca się picie min. 1,5 litra wody dziennie. Należy unikać wszelkiego rodzaju napojów słodzonych i gazowanych, ale także wód źródlanych, które mają bardzo małą ilość składników mineralnych. Do wody wciskać można sok z cytryny – taka mieszanka pozwoli o wiele szybciej oczyścić organizm.

Zdrowa dieta

Zdrowa dieta to podstawa. Nie chodzi o głodówki, lecz włączenie w swój jadłospis produktów, które będą sprzyjały przyspieszeniu przemiany materii, będą lekkie a jednocześnie dostarczą naszemu organizmowi wszystkich niezbędnych elementów. W naszym menu powinno znaleźć się jak najwięcej owoców i warzyw, zdrowych tłuszczów zawartych m.in. orzech, pestkach dyni czy słoneczniku a także naturalnej witaminy C, która wpływa na produkcję kolagenu w skórze, a co za tym idzie sprzyja jej uelastycznieniu. Należy unikać fast foodów, chipsów i słodyczy – te ostatnie z powodzeniem zastąpić można np. suszonymi owocami.

Masaż

Nie musimy od razu zapisywać się na antycellulitowe zabiegi SPA – z masażem całkiem nieźle możemy poradzić sobie również same. Jedną z bardziej skutecznych metod jest masaż gumową bańką chińską, która zasysa do środka skórę i pomaga poprawić jej ukrwienie. Masaż taki początkowo może być bolesny, ale z czasem będzie coraz lepiej. Masaż bańską chińską nie jest polecany osobom, które mają problemy z pękającymi naczynkami. Innym sposobem jest tradycyjny masaż polegający na uciskaniu skóry lub stosowanie szczotki z wypustkami.

Kosmetyki antycellulitowe

Balsamy antycellulitowe co prawda nie zlikwidują problemu, ale nawilżą naszą skórę i sprawią, że stanie się bardziej elastyczna. Doskonale sprawdzą się również podczas masażu.

To co? Do dzieła! 🙂

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *