Sport dla Ciebie: Skakanka

21-08-2013

SkakankaSkakanka, zabawka z dzieciństwa, którą pewnie każdy z nas pamięta, wraca do łask. Skakanie bardzo dobrze wpływa na nasz organizm: poprawia kondycję i ogólną sprawność fizyczną, pomaga zrzucić zbędne kilogramy, wzmocnić mięśnie, wymodelować sylwetkę.

Pół godziny intensywnego treningu ze skakanką pozwala spalić nawet 300-400 kcal!

Systematyczny trening na skakance poprawia gibkość, koordynację ruchową, zwinność, wytrzymałość, skoczność, szybkość.

Jak wybrać skakankę?

Profesjonalną nabyć można w każdym sklepie sportowym, zwykłą w np. w sklepie z zabawkami. Najważniejszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest długość skakanki, która musi być dobrze dopasowana do naszego wzrostu. Jak ją sprawdzić? To proste. Stajemy stopami na skakance i bierzemy do rąk uchwyty. Końce powinny sięgać powyżej naszych pach – dzięki temu będziemy mieć pewność, że skakanka nie będzie nam utrudniała skakania.

Na rynku możemy znaleźć skakanki z elektronicznymi licznikami, które ułatwią nam kontrolowanie treningów. Liczenie czasu skakania, spalonych kalorii, wskaźnik redukcji wagi – to tylko nieliczne z ich funkcji.

Gdzie trenować?

Wszędzie. Dobrze sprawdzi się zarówno dom, jak i podwórko czy park. Pamiętajmy o tym, by zwracać uwagę na podłoże – wybierać to, które jest stabilne, płaskie i względnie miękkie (np. dywan, trawa) i unikać skakania na twardych powierzchniach (np. beton, asfalt). Wybierając trening na świeżym powietrzu warto zainwestować w dobre obuwie o amortyzujących podeszwach. Jeżeli ćwiczymy w domu, sprawdźmy czy mamy wystarczająco dużo miejsca i czy nasze skakanie nie uprzykrzy życia sąsiadom.

Jak w każdym treningu podstawą sukcesu jest regularność. Nie zapominajmy o rozgrzewce!

Jak prawidłowo skakać?

Podczas skakania należy pamiętać o prawidłowej postawie ciała. Wyprostowane plecy, wciągnięty brzuch, lekko ugięte łokcie trzymane blisko tułowia i odchylone na boki dłonie. Obroty linką wykonujemy za pomocą nadgarstków i dłoni, starając się eliminować ruchy barków. Podskakujemy na niewielką wysokość – to w zupełności wystarczy.

Skoki na skakance nie muszą być nudne. Opanowane techniki warto ze sobą mieszać – zwiększa to skuteczność treningu. Do podstawowych ćwiczeń należą:

  • podskoki w miejscu,
  • bieg w miejscu,
  • podskoki na jednej nodze,
  • dwa podskoki na jeden obrót,
  • podskoki z wykrokiem  (na boki lub przód – tył).

Przeciwwskazania

Skoki na skakance, jak każdy sport, mają również swoje przeciwwskazania:

  • znaczna nadwaga (BMI > 28),
  • dolegliwości związane ze stawami,
  • problemy z układem krążenia,
  • słabe kości (osteoporoza),
  • zaburzenia równowagi.

Trenujecie ze skakanką? Jakie są Wasze ulubione techniki?

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *