Sport dla Ciebie: Skakanka

21-08-2013

SkakankaSkakanka, zabawka z dzieciństwa, którą pewnie każdy z nas pamięta, wraca do łask. Skakanie bardzo dobrze wpływa na nasz organizm: poprawia kondycję i ogólną sprawność fizyczną, pomaga zrzucić zbędne kilogramy, wzmocnić mięśnie, wymodelować sylwetkę.

Pół godziny intensywnego treningu ze skakanką pozwala spalić nawet 300-400 kcal!

Systematyczny trening na skakance poprawia gibkość, koordynację ruchową, zwinność, wytrzymałość, skoczność, szybkość.

Jak wybrać skakankę?

Profesjonalną nabyć można w każdym sklepie sportowym, zwykłą w np. w sklepie z zabawkami. Najważniejszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest długość skakanki, która musi być dobrze dopasowana do naszego wzrostu. Jak ją sprawdzić? To proste. Stajemy stopami na skakance i bierzemy do rąk uchwyty. Końce powinny sięgać powyżej naszych pach – dzięki temu będziemy mieć pewność, że skakanka nie będzie nam utrudniała skakania.

Na rynku możemy znaleźć skakanki z elektronicznymi licznikami, które ułatwią nam kontrolowanie treningów. Liczenie czasu skakania, spalonych kalorii, wskaźnik redukcji wagi – to tylko nieliczne z ich funkcji.

Gdzie trenować?

Wszędzie. Dobrze sprawdzi się zarówno dom, jak i podwórko czy park. Pamiętajmy o tym, by zwracać uwagę na podłoże – wybierać to, które jest stabilne, płaskie i względnie miękkie (np. dywan, trawa) i unikać skakania na twardych powierzchniach (np. beton, asfalt). Wybierając trening na świeżym powietrzu warto zainwestować w dobre obuwie o amortyzujących podeszwach. Jeżeli ćwiczymy w domu, sprawdźmy czy mamy wystarczająco dużo miejsca i czy nasze skakanie nie uprzykrzy życia sąsiadom.

Jak w każdym treningu podstawą sukcesu jest regularność. Nie zapominajmy o rozgrzewce!

Jak prawidłowo skakać?

Podczas skakania należy pamiętać o prawidłowej postawie ciała. Wyprostowane plecy, wciągnięty brzuch, lekko ugięte łokcie trzymane blisko tułowia i odchylone na boki dłonie. Obroty linką wykonujemy za pomocą nadgarstków i dłoni, starając się eliminować ruchy barków. Podskakujemy na niewielką wysokość – to w zupełności wystarczy.

Skoki na skakance nie muszą być nudne. Opanowane techniki warto ze sobą mieszać – zwiększa to skuteczność treningu. Do podstawowych ćwiczeń należą:

  • podskoki w miejscu,
  • bieg w miejscu,
  • podskoki na jednej nodze,
  • dwa podskoki na jeden obrót,
  • podskoki z wykrokiem  (na boki lub przód – tył).

Przeciwwskazania

Skoki na skakance, jak każdy sport, mają również swoje przeciwwskazania:

  • znaczna nadwaga (BMI > 28),
  • dolegliwości związane ze stawami,
  • problemy z układem krążenia,
  • słabe kości (osteoporoza),
  • zaburzenia równowagi.

Trenujecie ze skakanką? Jakie są Wasze ulubione techniki?

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *