Sport dla Ciebie: Body ball

16-07-2013

Body BallBody Ball, czyli ćwiczenia z piłką, cieszą się coraz większą popularnością – nie tylko wśród kobiet w ciąży. Nim „duże piłki” na stałe zagościły w klubach fitness, z powodzeniem stosowane były w rehabilitacji. Ćwiczenia z udziałem tego niepozornego przedmiotu pomagają wzmacniać mięśnie, zwiększać ruchomość stawów, poprawiać koordynację ruchową i korygować różnego rodzaju wady postawy. Dlaczego Body Ball cieszy się tak dużym zainteresowaniem? Udział w zajęciach może wziąć każdy, bez względu na wiek, płeć czy kondycję fizyczną. Dodatkowym atutem jest to, że z piłki korzystać można również poza klubami fitness: w domu, w biurze, a nawet na świeżym powietrzu.

Zalety ćwiczeń z piłką

– Pomagają utrzymywać prostą postawę angażując w ćwiczenia wiele mięśni. Z czasem coraz łatwiej będzie utrzymać nam się na piłce – oznacza to, że pracuje całe ciało.

– Łagodzą bóle pleców. Ćwiczenia z piłką polecane są osobom prowadzącym siedzący tryb życia.

– Wzmacniają mięśnie brzucha. „Brzuszki” wykonywane na piłce są o wiele bardziej efektywne.

– Tonizują mięśnie i jednocześnie zwiększają ich wytrzymałość.

– Pomagają rozciągnąć cały tułów.

– Wspomagają proces odchudzania.

– Nie stwarzają znacznego ryzyka kontuzji czy przeciążeń.

Jak wybrać piłkę do ćwiczeń?

Przed wyborem piłki warto zastanowić się, jak będziemy ją wykorzystywać. Jeżeli zamierzamy korzystać z niej sporadycznie, wystarczająca będzie piłka z elastycznego tworzywa – piłki te są zwykle tańsze. Jeżeli planujemy jednak podejść do sprawy nieco bardziej ambitnie, wybierzmy piłkę wykonaną z dobrej jakości gumy (winylu), opatrzoną dodatkowo atestami.

Ważną kwestią jest również odpowiedni dobór piłki do naszego wzrostu. Wygląda to następująco:

Wzrost 140 – 155 cm: rozmiar piłki 45 cm;
Wzrost 156 – 170 cm: rozmiar piłki 55 cm;
Wzrost 171 – 180 cm: rozmiar piłki 65 cm;
Wzrost 181 – 190 cm: rozmiar piłki 75 cm;
Wzrost > 190 cm: rozmiar piłki 85 cm.

Ćwiczenia na piątkę!

1. Kładziemy się na piłce na brzuchu. Jej grzbiet umieszczamy pod biodrami, jednocześnie opieramy stopy o podłogę. Ramiona zakładamy na kart i podnosimy tułów do momentu, aż z całym tułowiem utworzy linię prostą. Wytrzymujemy kilka sekund, odpoczywamy, powtarzamy.

2. Kładziemy na piłce głowę, szyję i górną część pleców, zgięte w kolanach nogi opierając o podłogę. Opuszczamy a następnie unosimy biodra, zaciskając jednocześnie pośladki, aż do wyprostowania ciała w pozycję „mostku”. Ciężar ciała przenosimy na pięty. Wytrzymujemy kilka sekund, odpoczywamy, powtarzamy.

3. Brzuszki. Kładziemy się na piłce plecami, stopy rozstawione na szerokość ramion płasko opieramy o podłogę. Podnosimy lekko tułów do góry zwierając mięśnie brzucha. Wytrzymujemy kilka sekund, odpoczywamy, powtarzamy.

4. Kładziemy się na podłodze. Proste nogi opieramy o piłkę, napinamy mięśnie brzucha i powoli unosimy biodra do momentu aż utworzą z ciałem linię prostą. Wytrzymujemy kilka sekund, odpoczywamy, powtarzamy.

5. Siadamy na piłce, ręce opieramy na biodrach. Wyprostowujemy plecy, stopy razem z przodu na szerokość ramion. Kolejno podnosimy lewą i prawą stopę przytrzymując ją w górze 5 sekund.

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *