Jak zachęcić dziecko do sięgania po owoce i warzywa?

24-09-2015

dziecko

Owoce i warzywa są bardzo ważne w codziennej diecie – zarówno dorosłego, jak i dziecka.

Zbyt mała ilość owoców i warzyw w menu może sprawić, że organizm nie otrzyma właściwej ilości składników odżywczych, które mają istotny wpływ na jego funkcjonowanie. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci, które w okresie wzrostu i rozwoju, mają większe zapotrzebowanie na energię, witaminy i składniki mineralne. Warto pamiętać o tym, by regularnie podawać maluchom warzywa i owoce, które pozytywnie wpływają na pozytywny rozwój.

Co jednak w przypadku, gdy dziecko odmawia spożywania owoców i warzyw?

Dieta dziecka

W diecie dziecka, podobnie jak w diecie dorosłego człowieka, powinno znaleźć się 5 posiłków, w skład których będą wchodziły owoce i warzywa, najlepiej w świeżej, surowej postaci, nie poddane żadnej obróbce termicznej – to właśnie w takiej formie zachowują najwięcej wartości odżywczych, tak cennych dla rozwijającego się organizmu. Błonnik zawarty w owocach i warzywach pomaga regulować procesy trawienia, oczyszczając jednocześnie jelita. Owoce i warzywa są również niskokaloryczne,  a zawarte w owocach cukry pomagają szybko zaspokoić pierwszy głód – idealnie sprawdzą się jako przekąska, zamiast batoników i fastfoodów. Warto traktować je jako naturalne słodycze, którymi można kończyć obiad. Prawidłowa, dobrze zbilansowana i wartościowa dieta, w skład której wchodzą owoce i warzywa nie tylko zapewni dziecku zdrowie, ale także uchroni je przed wieloma schorzeniami, na które może zapaść w dorosłym wieku (regularne spożywanie owoców i warzyw) zmniejsza ryzyko miażdżycy i nadciśnienia tętniczego.

O ile owoce zwykle są akceptowane, ponieważ są słodkie, o tyle warzywa spotykają się zwykle z dziecięcą niechęcią – wg maluchów są bez smaku, mdłe i wyglądają nieapetycznie.

Jak zachęcić dziecko do sięgania po owoce i warzywa?

  • Daj dobry przykład. Kluczem do sukcesu jest przyzwyczajenie do ich smaku od niemowlęctwa oraz dawanie dobrego przykładu. Dziecko, które od małego zjada owoce i warzywa, będzie po nie sięgało również wtedy, kiedy będzie starsze. Dziecko obserwuje zachowania rodziców, podgląda ich żywieniowe zwyczaje, widzi, co lubią, a czego nie – przejmują upodobania kulinarne i naśladują mamę i tatę, którzy są dla niego autorytetem.
  • Zaangażuj dziecko w przygotowanie zdrowych posiłków. Wspólne przyrządzanie obiadu może być świetną zabawą. Dzieci zazwyczaj lubią pomagać w kuchni, wykorzystaj to, by przemycić zasady prawidłowego żywienia. Mniejsze dziecko może pomóc przy myciu owoców i warzyw, czy mieszaniu składników na sałatkę. Starsze da sobie radę również z ich krojeniem. Różne kształty i kolory będą świetnym wstępem do tego, by o owocach i warzywach dowiedzieć się czegoś więcej.
  • Spraw, by jedzenie było dobrą zabawą. Popuść wodze fantazji i wspólnie z dzieckiem pobaw się jedzeniem. Owoce i warzywa doskonale sprawdzą się jako elementy wszelakiego rodzaju układanek, które tworzyły będą jakąś historię. Układajcie na kanapkach, czy talerzu, owoce i warzywa tak, by przypominały twarze, krajobrazy lub przedmioty. Prawdopodobnie pociecha będzie zafascynowana!
  • Rób zakupy wspólnie z dzieckiem. Warzywa, owoce i soki wybieraj wspólnie z dzieckiem. Zaangażuj malucha do planowania tygodniowego menu, spraw, by poczuło, że ma wpływ na to, co jecie. Na etapie zakupów łatwiej będzie przekonać pociechę do odkrywania nowych smaków, bo maluch nie będzie czuł takiej presji, jak przy stole.
  • W dietę dziecka włącz soki. Świeże, surowe soki kryją w sobie bogactwo cennych substancji odżywczych, które pozytywnie wpływają na cały organizm, poprawiając naturalne zdolności obronne i samopoczucie, a także oczyszczając ciało ze szkodliwych toksyn. Mieszaj z dzieckiem różne smaki, tworząc nowe kompozycje. Może uda Wam się znaleźć tę, która najbardziej przypadnie maluchowi do gustu? Równie dobrze sprawdzą się owocowe koktajle, które łączyć można z jogurtem lub mlekiem.
  • Podsuwaj owoce i warzywa, kiedy dziecko pochłonięte jest zabawą lub nauką. Kiedy wspólnie oglądacie bajki lub filmy, przygotuj porcję marchewek, a nawet nie zauważysz, kiedy znikną z talerza.
  • Zachęć dziecko do uprawy własnego mini ogródka. Jeżeli nie dysponujesz kawałkiem ziemi, gdzie dziecko samo mogłoby hodować warzywa, zainwestuj w skrzynkę, którą będzie można postawić na balkonie czy oknie.
  • Odkrywaj z dzieckiem nowe owoce i warzywa. Będąc na zakupach szukajcie egzotycznych owoców i warzyw, które urozmaicą Wasze codzienne menu. Wspólne poznawanie nowych smaków będzie świetną zabawą i pomoże dzieciom oswoić nieznane warzywa, owoce i soki.
  • Daj dziecku czas na oswojenie się z owocowo-warzywną dietą. Pamiętaj, że zmuszanie dziecka do jedzenia owoców i warzyw może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego.

A czy Ty masz swoje ulubione triki na zachęcenie dziecka do jedzenia owoców i warzyw? Jeżeli tak, podziel się nimi w komentarzu! 🙂

5Bannery_curattio_600x225px

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *