Jak skutecznie zmienić nawyki żywieniowe na lepsze?

zdrowe_nawyki

03-11-2015

Prawidłowe nawyki żywieniowe są kluczem do sukcesu – dzięki zdrowej diecie możesz nie tylko schudnąć i utrzymać prawidłową wagę przez lata, ale także poprawić jakość swojego życia, dzięki eliminacji licznych chorób lub ich zapobieganiu.

Większość z nas w trakcie swojego życia nabrała niewłaściwych zwyczajów, utrwalonych przez życie w biegu i stresie oraz brak czasu na to, by zadbać o to, co wrzucamy na talerz.

Musisz jednak wiedzieć, że mityczny „brak czasu” jest tylko wymówką. Okazuje się bowiem, że zmiana nawyków żywieniowych na lepsze wcale nie wymaga ogromu czasu, lecz po prostu chęci. Jest wiele sposobów, które w tej zmianie mogą Ci pomóc. Dzisiaj Ci o nich opowiem.

Czym jest nawyk?

Według definicji nawyk to pewien zautomatyzowany sposób zachowania, który nabywa się w wyniku ćwiczenia (głównie przez powtarzanie). Ten wyuczony składnik zachowania się jednostki utworzony zostaje przez świadome uczenie się. To, czy nawyk jest dobry, czy zły, zależy już tylko od Ciebie – równie dobrze może Ci służyć, jak i szkodzić. Jedno jest jednak pewne – masz na niego wpływ.

Psychologowie i eksperci w dziedzinie behawioryzmu twierdzą, że wprowadzenie nowego nawyku w życie trwa około 20 do 70 dni. W praktyce często wskazywany jest okres 30 dni. Oznacza to ni mniej, nie więcej, a tyle, że w ciągu miesiąca możesz wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do swojej diety.

Jak wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe?

Żeby wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe do Twojego życia, będziesz potrzebowała trzech elementów:

 • wiedzy, jak powinnaś się odżywiać i dlaczego to takie ważne,
 • umiejętności wdrożenia tej wiedzy w życie, czyli np. umiejętności odpowiedniego doboru produktów i przyrządzania z nich posiłków,
 • motywacji do tego, by wytrwać w postanowieniu zmienia swojego życia na lepsze.

Jeżeli więc chcesz zmienić sposób swojego żywienia na lepszy, musisz:

 • zdobyć wiedzę o tym, jak prawidłowo się odżywiać – możesz zasięgnąć rady dietetyka lub na własną rękę zgłębiać swoją wiedzę, korzystając z dostępnej, fachowej literatury,
 • opracować plan, który pozwoli Ci wdrożyć zdobytą wiedzę w życie,
 • rozpocząć świadome i konsekwentne wprowadzanie tych zmian na co dzień, przez minimum 30 dni – postaraj się dokonywać prawidłowych wyborów żywieniowych przez taki właśnie okres czasu, by nowy sposób żywienia wszedł Ci w krew i stał się czymś zupełnie normalnym, automatycznym.

Nie przejmuj się początkowymi porażkami – pewnie będą Ci się zdarzać, bo na tym etapie ciężko będzie Ci się stale kontrolować, jednak najważniejsze jest to, by dostrzegać popełniane błędy i starać się je eliminować, by pojawiały się coraz rzadziej. Nie musisz od razu drastycznie zmieniać swojej diety – wystarczy, że stopniowo będziesz zmieniała złe nawyki na dobre. Zbyt rygorystyczne podejście do sprawy może Cię szybko zniechęcić.

Jak zweryfikować, czy jesz właściwie i jakie popełniasz błędy?

Bardzo prosto. Potrzebujesz jedynie zeszytu, zegarka i czegoś do pisania. Przez tydzień lub dwa zapisuj w nim wszystko, co jesz i o jakiej godzinie – również zjedzoną przypadkowo drożdżówkę lub batonik, który znalazłaś w torebce, każdy łyk niezdrowego napoju i obiadu dojedzonego przez dziecko. Możesz obliczać ilość spożytych kalorii, jednak nie jest to konieczne – chodzi o to, byś miała wgląd w swój jadłospis i czarno na białym widziała, co jest w porządku, a jakie produkty warto wyeliminować z diety i zastąpić je czymś zdrowszym.

Co może ułatwić zmianę nawyków żywieniowych?

 • Uświadom sobie, że w zmianie nawyków żywieniowych chodzi o stały sposób odżywiania się, a nie krótkotrwały zryw, po którym wrócisz do tego, jak jadłaś wcześniej.
 • Mało kto potrafi z dnia na dzień zmienić swoje nawyki. Podążaj małymi kroczkami do celu. Z tygodnia na tydzień modyfikuj swoją dietę tak, by była coraz zdrowsza.
 • Wprowadź do swojej diety zdrowe zamienniki – białe pieczywo zamień na razowe, makaron pszeniczny na pełnoziarnisty, biały ryż na ryż dziki, cukier na naturalny słodzik, śmietanę na jogurt, słodycze na własnoręcznie przygotowywane słodkości, itp.
 • Poinformuj swoich znajomych i rodzinę o zmianach, które zamierzasz wprowadzić. Poproś, by Cię wspierali i przypominali Ci o Twoim postanowieniu – oraz nie kusili niezdrowymi przekąskami.
 • Wprowadź „dzień naginania zasad”. Raz w tygodniu możesz pozwolić sobie na jakiś smakołyk, którego unikasz – potraktuj to jako nagrodę za wytrwałość.
 • Urozmaicaj swoje posiłki, jedz oczami. Próbuj nowych produktów i smaków, eksperymentuj w kuchni, spraw, by nowa dieta dawała Ci radość. Przeglądaj blogi kulinarne i książki kucharskie – znajdziesz w nich mnóstwo pomysłów na nowe, zdrowe dania.
 • Planuj swój jadłospis. Dzięki temu łatwiej robić zakupy i wprowadzać nowe przepisy w życie. Zaproś znajomych na kolację, którą sama przygotujesz – znajdź swoje nowe popisowe danie, które wszystkich zachwyci.
 • Spożywaj posiłki w regularnych odstępach czasu. Twój żołądek szybko przyzwyczai się do „upominania się” o jedzenie o konkretnych godzinach – dzięki temu unikniesz podjadania.
 • Dbaj o sensowne porcje jedzenia. To, że zjesz potrójną porcję zdrowego jedzenia wcale nie znaczy, że przyniesie lepszy skutek.
 • Przygotuj sobie jakiś symbol, który będzie przypominał Ci o swoim postanowieniu – możesz powiesić na lodówce motywacyjny cytat lub zmienić tapetę w komputerze, którego używasz na co dzień.
 • Znajdź swoje własne rozwiązania, które pomogą Ci we wprowadzaniu zdrowych nawyków żywieniowych.

Ucz się i rozwijaj

Im więcej będziesz wiedziała o zdrowym żywieniu, tym łatwiej będzie Ci zmienić swoje nawyki na lepsze. W przygotowaniu się do wprowadzenia zdrowej diety oraz w jej kontynuacji mogą pomóc Ci książki wydawnictwa Galaktyka z serii „Odżywianie i zdrowie”. Mam dla Ciebie niespodziankę! Przez cały listopad możesz korzystać ze specjalnej zniżki dla czytelników mojego bloga i wszystkie książki z tego działu kupić o 30% taniej 🙂 Wystarczy, że przy zakupie wprowadzisz hasło LAGENKO.

banner

A Ty, masz swoje własne, sprawdzone sposoby na zmianę nawyków żywieniowych? Jeżeli tak, podziel się nimi w komentarzu!

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *