26-06-2015
Doktor Max Gerson (1891-1956) był genialnym lekarzem i naukowcem, który swoje życie poświęcił badaniu przyczyn powstawania raka. Za jedną z nich uznał postępującą toksemię organizmu – przeciążenie różnego rodzaju „toksynami”, które czynią go bardziej podatnym na infekcje. Na bazie swoich odkryć, po ponad 35-ciu latach klinicznych doświadczeń, opracował Terapię Gersona, naturalną terapię antynowotworową, która nakierowana jest na usuwanie przyczyn, a nie skutków choroby. Terapię Gersona wykorzystuje się nie tylko w leczeniu zmian nowotworowych, ale także w walce z cukrzycą, chorobami serca, chorobami reumatycznymi i nadciśnieniem. Dieta dr Gersona zalecana jest wszystkim, którzy chcą poprawić ogólny stan zdrowia, a także walczyć i chronić się przed chorobami cywilizacyjnymi, tak popularnymi w XXI wieku.
Na czym polega terapia Gersona?
Podstawowym składnikiem diety Gersona są świeżo wyciśnięte soki z owoców i warzyw pochodzących z ekologicznych upraw. Uzupełnieniem terapii jest, budząca kontrowersje, lewatywa z kawy. Zawarte w owocach i warzywach składniki odżywcze, wg założeń Gersona, rozbijają chore tkanki, w tym guzy nowotworowe, i pozwalają pozbyć się ich z organizmu w procesie detoksykacji. Lewatywa z kawy ma z kolei pomóc usunąć zalegające w wątrobie toksyny, które magazynuje tam organizm. Lewatywa ma również pomóc w wypłukiwaniu z organizmu rozpadających się guzów chorobowych, co chronić ma go przed przerzutami.
Zasady stosowania
Dieta Gersona trwa 6 tygodni. Podczas jej trwania ściśle należy trzymać się określonych zasad jej stosowania.
- 13 razy w ciągu dnia należy pić świeżo wyciśnięty sok z warzyw i owoców, pamiętając o tym, by produkty pochodziły z ekologicznych hodowli i były zanieczyszczone chemią. Gerson w szczególności poleca soki z marchwi, jabłek, pomarańczy i zielonych liści (np. szpinaku, rukoli, sałaty).
- Soki należy pić małymi łykami, mieszając je w ustach ze śliną, by pobudzić wstępne trawienie.
- W codzienne menu włączyć należy trzy posiłki wegetariańskie (na bazie warzyw i owoców pochodzących z upraw organicznych) i produktów pełnoziarnistych.
- Pomiędzy posiłkami spożywać należy świeże owoce i warzywa, najlepiej takie tak jabłka, gruszki, banany, pomarańcze czy winogrona.
- Kosmetyki, w miarę możliwości, należy zamienić na kosmetyki naturalne lub ograniczyć kontakt z chemią.
Lewatywa z kawy
Lewatywa z kawy, którą zaleca Gerson, wspomagać ma rozszerzanie się dróg żółciowych, wydzielanie żółci i usuwanie wraz z nią szkodliwych trucizn, zalegających w organizmie. Bez dodatkowego oczyszczania w postaci lewatywy, może zdarzyć się, że organizm nie nadąży z wydalaniem szkodliwych toksyn, co skutkować może samozatruciem. Aby oczyszczanie było skuteczne, wykonywać należy 3-5 lewatyw dziennie.
Jak przygotować lewatywę z kawy?
- 3 czubate łyżki stołowe kawy mielonej
- litr wody
Kawę wsypujemy do gotującej się wody, mieszamy i doprowadzamy do wrzenia. Następnie napar odstawiamy do zaparzenia na ok. 20 min. Po wystudzeniu przecedzamy go przez płótno, by pozbyć się fusów. Przygotowany płyn jest gotowy do wykonania lewatywy – najbardziej skuteczny jest użyty od razu po przygotowaniu.
Co można jeść?
- warzywa – m.in. szparagi, karczoch, cebula, rukola, pietruszka i korzeń pietruszki, kapusta czerwona, papryka zielona, marchew, ziemniaki, kalafior, rzodkiewka, pomidory, fasolka szparagowa, szczaw zwyczajny, szpinak (tylko ugotowany),
- zioła – kolendra, koper ogrodowy, koper włoski, majeranek, rozmaryn, szałwia, szafran, tymianek, cząber ogrodowy,
- owoce – m.in. mango, jabłka, melony, morele, brzoskwinie, gruszki, śliwki, winogrona
- owoce suszone, np. rodzynki, ale niezawierające związków siarki
- owsianka
- brązowy cukier
- miód
- chrzan (tarty)
- czosnek
- olej lniany (organiczny)
Czego nie można jeść?
- sól kuchenna
- mięso zwierząt hodowlanych
- białka pochodzenia zwierzęcego
- tłuszcze zwierzęce
- kawa i herbata
- biały cukier i mąka
- alkohol
- owoce morza
- niektóre owoce, np. awokado, jagody, ananasy
- niektóre warzywa, np. ogórki, surowy szpinak (dozwolony tylko gotowany)
- grzyby
- musztarda
- kokosy i inne orzechy
- czekoladę i kakao
- żółty ser
- masło
- słodycze, lody, ciasta i ciastka
Źródło: www.gerson.org