21-08-2013
Skakanka, zabawka z dzieciństwa, którą pewnie każdy z nas pamięta, wraca do łask. Skakanie bardzo dobrze wpływa na nasz organizm: poprawia kondycję i ogólną sprawność fizyczną, pomaga zrzucić zbędne kilogramy, wzmocnić mięśnie, wymodelować sylwetkę.
Pół godziny intensywnego treningu ze skakanką pozwala spalić nawet 300-400 kcal!
Systematyczny trening na skakance poprawia gibkość, koordynację ruchową, zwinność, wytrzymałość, skoczność, szybkość.
Jak wybrać skakankę?
Profesjonalną nabyć można w każdym sklepie sportowym, zwykłą w np. w sklepie z zabawkami. Najważniejszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest długość skakanki, która musi być dobrze dopasowana do naszego wzrostu. Jak ją sprawdzić? To proste. Stajemy stopami na skakance i bierzemy do rąk uchwyty. Końce powinny sięgać powyżej naszych pach – dzięki temu będziemy mieć pewność, że skakanka nie będzie nam utrudniała skakania.
Na rynku możemy znaleźć skakanki z elektronicznymi licznikami, które ułatwią nam kontrolowanie treningów. Liczenie czasu skakania, spalonych kalorii, wskaźnik redukcji wagi – to tylko nieliczne z ich funkcji.
Gdzie trenować?
Wszędzie. Dobrze sprawdzi się zarówno dom, jak i podwórko czy park. Pamiętajmy o tym, by zwracać uwagę na podłoże – wybierać to, które jest stabilne, płaskie i względnie miękkie (np. dywan, trawa) i unikać skakania na twardych powierzchniach (np. beton, asfalt). Wybierając trening na świeżym powietrzu warto zainwestować w dobre obuwie o amortyzujących podeszwach. Jeżeli ćwiczymy w domu, sprawdźmy czy mamy wystarczająco dużo miejsca i czy nasze skakanie nie uprzykrzy życia sąsiadom.
Jak w każdym treningu podstawą sukcesu jest regularność. Nie zapominajmy o rozgrzewce!
Jak prawidłowo skakać?
Podczas skakania należy pamiętać o prawidłowej postawie ciała. Wyprostowane plecy, wciągnięty brzuch, lekko ugięte łokcie trzymane blisko tułowia i odchylone na boki dłonie. Obroty linką wykonujemy za pomocą nadgarstków i dłoni, starając się eliminować ruchy barków. Podskakujemy na niewielką wysokość – to w zupełności wystarczy.
Skoki na skakance nie muszą być nudne. Opanowane techniki warto ze sobą mieszać – zwiększa to skuteczność treningu. Do podstawowych ćwiczeń należą:
- podskoki w miejscu,
- bieg w miejscu,
- podskoki na jednej nodze,
- dwa podskoki na jeden obrót,
- podskoki z wykrokiem (na boki lub przód – tył).
Przeciwwskazania
Skoki na skakance, jak każdy sport, mają również swoje przeciwwskazania:
- znaczna nadwaga (BMI > 28),
- dolegliwości związane ze stawami,
- problemy z układem krążenia,
- słabe kości (osteoporoza),
- zaburzenia równowagi.
Trenujecie ze skakanką? Jakie są Wasze ulubione techniki?