Ziołowa Wyspa: Przywrotnik pospolity

02-07-2014

przywrotnikCzym charakteryzuje się przywrotnik pospolity?

Podobno dawniej uznawano, że  krople gromadzące się w jego listkach mają magiczną moc – wykorzystywano podczas eksperymentów alchemicznych.

To właśnie stąd wzięła się jego łacińska nazwa: alchemilla. Wierzono, że zaledwie łyk wody z przywrotnika wystarczył, by zwykły śmiertelnik mógł wniknąć w świat duchowy i iść przez życie ścieżką pozytywnych zdarzeń. Poza domniemanymi magicznymi właściwościami, roślina ma wiele innych, które z powodzeniem wykorzystać można w swoim własnym, domowym SPA.

Właściwości przywrotnika pospolitego

Przywrotnik pospolity to zioło szczególnie przyjazne kobietom. Jak pisze M. E. Senderski: przywrotnik jest ziołem o „rewelacyjnym działaniu regenerującym skórę, której przywraca elastyczność, jędrność i sprężystość”. Dzięki wykorzystaniu jego liści w kosmetyce możemy pozytywnie wpływać na tkankę łączną (regeneracja naczyń włosowatych), zmniejszyć a nawet zniwelować przebarwienia, blizny i rozstępy, a także przywrócić skórze odpowiednią jędrność. Dowiedziono, że najlepsze rezultaty regeneracyjne przynoszą okłady i maseczki ze świeżych, zmielonych liści rośliny. Preparaty oparte na przywrotniku zalecane są do każdego rodzaju skóry i zaleca się łączyć je np. z kwiatem kasztanowca i zielem przetacznika leśnego.

Jak zrobić maseczkę?

Maseczka z przywrotnika idealnie nada się dla zmęczonej, szarej cery. Skóra twarzy szybko szarzeje, gdy prowadzimy niewłaściwy tryb życia – pracujemy za szybko i za dużo, przebywamy w zadymionym powietrzu, niezdrowo się odżywiamy, nie jesteśmy aktywni fizycznie.

Składniki:
– świeże lub suszone liście przywrotnika,
– woda
– płatki owsiane
– 1 łyżeczka miodu

Jeżeli używamy suszu  z przywrotnika, zalewamy czubatą łyżkę ziela 1/2 szklanki wody i w kąpieli wodnej gotujemy przez 10 minut, uzupełniając braki wody. Napar mieszamy z płatkami owsianymi, do których dodajemy 1 łyżeczkę miodu i nakładamy na 15 minut na twarz. Można również namoczyć gazę w ciepłym naparze i nałożyć ją na twarz.

Pozostałe zastosowania kosmetyczne przywrotnika

Tonik – ma działanie ściągające, przeciwzapalne, pomaga usuwać plamy, przebarwienia, nada się do cery z roszerzonymi porami. Jak zrobić tonik? Do naparu z przywrotnika dodajemy 1 łyżkę stołową octu winnego. Tonik przechowujemy w lodówce, maksymalnie przez 7 dni.

Kąpiel przywrotnikowa – zalecana przy problemach ze skórą, takich jak świąd, wrzody, egzemy. Jak zrobić kąpiel? Gotujemy liście przywrotnika 15-20 minut w kąpieli wodnej, wlewamy wywar do wanny i relaksujemy się.

Maseczka na ręce – związki czynne przywrotnika w połączeniu z olejem wnikają w skórę i sprawiają, że dłonie stają  się miękkie i jasne, bez przebarwień. Jak zrobić maseczkę? Drobno pocięte 4 liście przywrotnika mieszamy z 100 ml oliwy z oliwek. Macerujemy przez 5-7 dni na zimno lub 20-30 minut na ciepło w kąpieli wodnej. Roztwór przecedzamy przez sitko i wlewamy do butelki. Nacieramy dłonie olejem i nakładamy rękawiczki, najlepiej na noc.

Opracowane na podstawie: Ziołowa Wyspa

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *