Sport dla Ciebie: Jazda konna

jazda_konnaJazda konna postrzegana jest w Polsce jako sport nieco egzotyczny, na który mogą sobie pozwolić jedynie ci, którzy mają gruby portfel. To prawda, profesjonalny sprzęt, jak i nauka jazdy wymagają pewnych inwestycji, jednak korzyści płynące z tego rodzaju aktywności zdecydowanie wynagradzają poniesione koszty. Dzięki bezpośrednim kontaktom ze zwierzęciem, jazda konna jest czymś więcej, niż zwykłym sportem. Nie tylko ma pozytywny wpływ na nasze ciało, ale również na samopoczucie.

Czy nauka jazdy na koniu jest trudna?

Nauka jazdy konnej może być trudną sprawą zwłaszcza dla tych, którzy koni się boją. Zwierzęta z łatwością to wyczuwają. Warto jednak przełamać swój strach – konie, mimo tego, że są zwierzętami dużymi i silnymi, są również inteligentne i przyjaźnie nastawione do ludzi.

Dla ciała

Jazda konna ma wiele zalet. Pierwszą, która od razu nasuwa się na myśl, jest aktywność fizyczna mająca zbawienny wpływ na całe nasze ciało. Godzina jazdy, w zależności od stopnia zaawansowania i intensywności treningu, to nawet 650 spalonych kalorii! Regularna jazda pomaga skutecznie pozbyć się zbędnych kilogramów – zupełnie przy okazji. Podczas jazdy pracują nie tylko uda i łydki, najbardziej zaangażowane w ujarzmianie zwierzęcia, ale także górne partie ciała oraz plecy, co wpływa na ogólne wysmuklenie sylwetki i wzmocnienie mięśni. Poprawie ulega również koordynacja ruchowa i równowaga, a także koncentracja. Sport ten zalecany jest osobom cierpiącym na wady postawy – jazda konna wymaga obrania odpowiedniego ułożenia ciała, które z czasem wchodzi nam w nawyk. Ma ona również pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia i układu oddechowego. Jeżeli to za mało, warto zwrócić uwagę na korzyści…

Dla ducha

Kontakt ze zwierzęciem bardzo dobrze wypływa na naszą psychikę. Nie bez powodu konie wykorzystywane są w hipoterapii. Mimo tego, że terapia ta kojarzona jest głównie z osobami niepełnosprawnymi, pozytywne działanie zauważyć można również w przypadku mniej poważnych schorzeń, a także osób zupełnie zdrowych. Harmonijna, spokojna jazda i rytmiczne kołysania ciała relaksują, uspokajają myśli i skutecznie wyciszają. Dzięki regularnej jeździe zaczynamy lepiej rozumieć swoje ciało i umysł, a nasz mózg zaczyna wytwarzać potężne dawki endorfin, zwanych hormonem szczęścia. Pozytywny nastrój towarzyszy nam zwykle jeszcze długo po zejściu z ciepłego, końskiego grzbietu, za którym szybko zaczynamy tęsknić.

O czym należy pamiętać

Należy pamiętać o tym, że jazda konna wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Aby rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem nie powinniśmy mieć ku temu żadnych przeciwwskazań, np. ortopedycznych lub alergicznych – zdarza się, że niektórzy ludzie mają uczulenie na sierść konia. Konie, mimo przyjaznego nastawienia, są zwierzętami dość płochliwymi, co sprawia, że mogą zrzucić nas z grzbietu, gdy się czegoś przestraszą. Dlatego właśnie konieczne jest posiadanie toczku lub kasku, który zmniejszy ryzyko urazów głowy przy upadku. Często zdarzają się również zwichnięcia czy złamania, w tym kręgosłupa.

Tak jak przed każdą aktywnością fizyczną, przed jazdą konną należy się porządnie rozgrzać, co uchroni nas przed zakwasami.

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *