Skuteczne sposoby na walkę ze stresem

26-02-2014

jak_walczyc_ze_stresemNatłok pracy, zbyt mało snu, życie w biegu i przemęczenie powodują, że w naszym organizmie rośnie poziom hormonów stresu (adrenaliny i kortyzolu). Te przenikając do serca, wątroby, narządów płciowych i skóry powodują zakłócenia w funkcjonowaniu naszego organizmu, który staje się osłabiony i o wiele bardziej podatny na różnego rodzaju choroby.

Stres powodują nie tylko wydarzenia negatywne, które nam się przydarzają, ale też pozytywne. Nasze serce bije również szybciej, gdy się zakochamy lub wygramy na loterii. Bez względu na powód, warto pamiętać, by dać organizmowi odpocząć i nauczyć się walczyć ze stresem. Ci, którzy nie potrafią sobie z nim radzić, często popadają w nałogi lub popadają w stany depresyjne. Sposobów na walkę ze stresem jest kilka. Jak w większości przypadków bywa, nie wszystkie będą dobre dla każdego, dlatego warto słuchać swojego ciała i duszy i znaleźć swoją własną, najlepszą odpowiedź.

Skuteczne sposoby na walkę ze stresem

Pozytywne myślenie/nastawienie – optymizmu można się nauczyć! Jak? Starać się w każdym wydarzeniu dostrzec jego pozytywne strony. Nauczyć się tego, że nawet jeżeli nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli, to wszystkie nasze decyzje i ich konsekwencje uczą nas czegoś nowego i są kolejną lekcją, dzięki której zdobywamy doświadczenie. Na początku może  być trudno, ale nawyk ten z czasem wchodzi w krew.

Prawidłowe oddychanie – nasz organizm potrzebuje tlenu, aby prawidłowo funkcjonować, dlatego warto nauczyć się prawidłowo oddychać. Wciągamy powietrze nosem, przez kilka sekund wstrzymujemy, a następnie powoli wypuszczamy przez usta. Zabieg ten dobrze sprawdza się w sytuacjach stresowych, kiedy szybko musimy się uspokoić, ale ćwiczenie śmiało można powtarzać codziennie, chociaż przez kilka minut – pomoże nam łatwo się zrelaksować.

Zdrowy sen – nasz organizm potrzebuje snu, by mógł się zregenerować i w pełni sił stanąć przed nowymi wyzwaniami. Nie zaniedbujmy tego! Kiedy jesteśmy niewyspani, nasza koncentracja i efektywność pracy są o wiele gorsze, a wtedy nie trudno o błąd, który może nas zestresować. Wietrzmy pokój przed pójściem spać, nie objadajmy się na noc, kładźmy się do łóżka o regularnych godzinach. Siedzenie przed komputerem do późnych godzin nocnych może sprawić, że będziemy mieć kłopoty z zaśnięciem. Starajmy się tego unikać. Zanim odpłyniemy w krainę snów, zastanówmy się, co przyjemnego przytrafiło Ci się spotkało nas w ciągu dnia.

Aktywność fizyczna sport ma zbawienny wpływ na redukcję stresu. Wysiłek fizyczny pomaga się odprężyć i zniwelować napięcia. Kiedy ćwiczymy, wydzielają się endorfiny, zwane hormonami szczęścia, które wprowadzają nas w pozytywny nastrój i pomagają złapać dystans do negatywnych sytuacji, które się nam przytrafiły. Zamiast siedzieć przed telewizorem, znajdźmy czas na przynajmniej kilkanaście-kilkadziesiąt minut dziennie aby uprawiać ulubiony sport. Lub po prostu pójść na długi spacer.

Odpowiednia dieta – zadbajmy o to, by posiłki, które spożywamy były bogate w magnez, wit. B i C. Wzmacniają one odporność i nerwy, dzięki czemu o wiele lepiej znosimy stresujące sytuacje. Unikajmy kawy i magnezu – wypłukują magnez, powodując, że szybciej stajemy się rozdrażnieni.

Wsparcie najbliższych – ważnym czynnikiem łagodzącym skutki stresu jest wsparcie naszych najbliższych. Mając poczucie, że mamy na kogo liczyć, czujemy się spokojniejsi, a nasze poczucie własnej wartości wzrasta. Osoby samotne, rzadko kontaktujące się z ludźmi, bardziej narażone są na wpływ stresu, niż jednostki silnie związane z rodziną czy przyjaciółmi.

A Wy, jak walczycie ze stresem?

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *