Owocowa dieta oczyszczająca

18-06-2015

Maseczka z truskawekDieta owocowa może być świetnym wprowadzeniem do zmiany stylu życia na zdrowszy. Dlaczego wprowadzeniem? Diety tego typu świetnie oczyszczają organizm, jednak stosowane ich dłużej, niż kilka dni, wyniszcza organizm – w czasie trwanie detoksu wykluczone są wszelkie produkty, poza owocami. Jak nietrudno się domyślić, owoce to najczęściej niewielka ilość kalorii, a co za tym idzie energii. Przyjmuje się, że zdrowa, dorosła kobieta ważąca ok. 58 kg musiałaby zjeść kilka kilogramów owoców, by dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość energii.

Dieta owocowa

Owoce są smaczne, dlatego oparta na nich dieta nie wymaga wielkich wyrzeczeń. Na pewno zdarzyło Ci się mieć od czasu do czasu wielką ochotę tylko na owoce. Najczęściej pragnienia takie pojawiają się po świętach lub imprezach rodzinnych, które są idealną okazją do objadania i przejadania się. Owoce skutecznie wpasowują się w pragnienie zjedzenia czegoś lekkiego. Warto zaufać wtedy swojemu organizmowi i wsłuchać się w niego, ponieważ sam podpowiada nam, co w danej chwili jest dla nas najbardziej odpowiednie.

Zdrowotne właściwości owoców

Owoce, oprócz bogactwa witamin i mikroelementów, zawierają w sobie również sporo błonnika, znajdującego się zwykle zaraz pod skórką. Pektyna ta pomaga oczyszczać jelita z resztek pokarmowych, jednocześnie obniżając poziom cholesterolu we krwi. W owocowych dietach oczyszczających polecane są zwłaszcza cytrusy. Badania wykazały, że posiadają one właściwości wiązania toksycznych metali (m.in. kadmu, miedzi oraz ołowiu), a potem usuwania ich z organizmu, dzięki czemu detoks jest jeszcze bardziej skuteczny.

Plusy i minusy diety owocowej

Plusy

Największym plusem owocowej diety oczyszczającej jest dostępność składników i łatwość przygotowania posiłków, które zazwyczaj sprowadzają się do zjadania surowych owoców, picia owocowych soków i przyrządzania koktajli. Najlepszym okresem na wykonanie owocowego detoksu jest lato, kiedy mamy pod dostatkiem świeżych owoców, w których przebierać możemy do woli. Należy pamiętać jednak o tym, że owocowa dieta oczyszczająca nie jest dietą odchudzającą, a stanowi jedynie urozmaicenie zbilansowanej, prawidłowo skomponowanej diety, która dostarcza nam niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania substancji odżywczych. Owoce to bomba cukrów prostych – bardzo szybko dają nam zastrzyk energii, której jednak równie szybko organizm się pozbywa, dlatego przed podjęciem tego typu diety warto zastanowić się, czy nasz przewód pokarmowy wytrzyma taką nagłą zmianę odżywiania.

Minusy

Dieta owocowa jest mało urozmaicona i to własnie z uwagi na ten fakt nie powinno się stosować jej długotrwale, zwłaszcza przez osoby, u których podejrzewa się ryzyko wystąpienia cukrzycy. Organizm, któremu dostarcza się aż tak dużej ilości cukrów prostych może nie być w stanie utrzymać prawidłowego poziomu glukozy, co w niektórych przypadkach może być bardzo niebezpieczne. Owoce nie zawierają wszystkich substancji, których potrzebuje nasz organizm, takich jak np. wapń, białko, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, magnez , witamina D, B1 i B2, co może odbić się na naszym zdrowiu przy dłuższym zjadaniu samych owoców.

Jak stosować owocową dietę oczyszczającą?

Dietę owocową można stosować góra 2-3 dni. Na jej przeprowadzenie najlepiej wziąć sobie wolne lub zarezerwować jakiś weekend. Podczas jej trwania organizm może być wyczerpany, w związku z czym należy dużo odpoczywać i nie przemęczać się – zarówno fizycznie, jak i intelektualnie. Zdarza się, że osoby stosujące owocowy detoks mają nieprzyjemny oddech, niektórym z kolei doskwierają nawet bóle głowy i mdłości. Przed zastosowaniem diety warto skontrolować stan swojego zdrowia i skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zastosowania tego typu zabiegów.

Po zakończeniu detoksu stopniowo wprowadzaj do menu kolejne produkty.

Stosowałaś owocową dietę oczyszczającą? Podziel się swoim doświadczeniem!

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *