Których produktów lepiej ze sobą nie łączyć?

22-01-2015

Lubicie cudownie rozgrzewającą herbatę z cytryną? Albo sałatkę grecką, w której smak ogórka tak dobrze komponuje się z pomidorem? Uwaga! Okazuje się, że to, co nam smakuje i do czego od zawsze jesteśmy przyzwyczajeni może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie – niektórych produktów nie należy ze sobą łączyć. Zatem, czego unikać?

Herbaty z cytryną

herbata_z_cytryną

W listkach herbaty znajduje się glin, którego nasz organizm nie przyswaja (zostaje wydalony). Glin, łącząc się z sokiem z cytryny, tworzy cytrynian glinu, który odkłada się w mózgu prowadząc do takich chorób, jak Alzheimer. Cytrynę w herbacie warto zastąpić naturalnymi sokami owocowymi, np. sokiem z malin, pigwy, bzu czy dzikiej róży.

Pomidora z ogórkiem

pomidor_z_ogórkiem

Pomidor zawiera wiele cennych składników, takich jak wit. A i C, potas działający anty-nowotworowo likopen. Ogórek, za sprawą enzymu zwanego askorbinazą, sprawia, że wit. C zostaje utleniona. Nie należy go łączyć również z papryką, natką pietruszki czy cebulą. Jeżeli mamy ochotę na ogórka, najlepiej zjedzmy go oddzielnie.

Pomidora z twarożkiem

pomidor_z_twarożkiem

Pomidora nie należy łączyć również z twarożkiem, przy czym w tym wypadku to właśnie on odpowiedzialny jest za złe działanie – zawarte w nim kwasy wchodzą w reakcję z wapniem, wskutek czego wytwarzane są nierozpuszczalne przez nasz organizm kryształki, które mogą odkładać się w stawach. Do pomidora pasuje np. oliwa z oliwek i bazylia.

Czerwonego mięsa z winem

mięso_z_winem

Mięso, takie jak np. wołowina, wieprzowina, wątróbka czy dziczyzna są bogatym źródłem białka, witaminy B12, cynku oraz żelaza, które pomaga chronić nasz organizm przez anemią. Zawarte w czerwonym winie garbniki sprawiają, że żelazo gorzej się wchłania. Potrawy mięsne najlepiej serwować z wodą mineralną, która jest najbardziej uniwersalna.

Ryb z olejem

ryba_z_olejem

Ryby najlepiej grillować, gotować lub piec folii. Jeżeli do ich przyrządzenia używamy oleju słonecznikowego, musimy liczyć się z tym, że redukcji ulegną cenne kwasy omega-3, ważne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, oczu, serca, skóry i stawów.

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *