Jak oczyścić twarz domowymi sposobami?

oczyszczanie

26-10-2015

Regularne oczyszczanie twarzy to pierwszy i najważniejszy krok do pięknej, promiennej cery, bez niedoskonałości. Aby cieszyć się czystą, zdrową skórą, wcale nie musisz wydawać mnóstwa pieniędzy na wizytę u kosmetyczki – z powodzeniem możesz przeprowadzić zabiegi oczyszczające w domowym zaciszu, używając naturalnych produktów, które z pewnością masz pod ręką. Poniżej znajdziesz wskazówki jak oczyścić twarz domowymi sposobami.

Dokładny demakijaż

Pierwszym zabiegiem jest dokładny demakijaż i umycie twarzy – zabieg ten usunie kosmetyki oraz inne zanieczyszczenia, na które narażona jest skóra.

Na tym etapie doskonale sprawdzi się delikatny żel kolagenowy, który nie powoduje uczuleń, łagodzi podrażnienia oraz zmiękcza naskórek, co jest szczególnie zauważalne w przypadku cery trądzikowej, naczynkowej i skłonnej do wyprysków. Nałóż żel na skórę i masuj ją opuszkami palców, wykonując okrężne ruchy, a następnie spłucz twarz letnią wodą i osusz.

Pamiętaj, by do osuszania twarzy używać innego ręcznika – na ręczniku, który używasz do wycierania całego ciała znajduje się wiele bakterii, resztek kosmetyków (np. szamponu czy odzywki do włosów), a także grzybów, które rozwijają się na mokrym materiale. O ile skórze ciała z reguły nie szkodzą, mogą mieć negatywny wpływ na skórę twarzy, zwłaszcza jeśli jesteś właścicielką skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień. Najlepszym, higienicznym, zamiennikiem ręcznika są zwykłe ręczniki papierowe jednokrotnego użytku, które doskonale pochłaniają wilgoć.

Złuszczanie

Złuszczanie polega na usunięciu z powierzchni skóry martwego naskórka – dzięki temu zabiegowi skóra wygląda młodziej, jest bardziej promienna i dobrze przygotowania na wchłonięcie wartościowych składników odżywczych. Do złuszczania martwego naskórka świetnie nadają się peelingi domowej roboty, np. ten przygotowany z fusów z kawy. Kawa jest nie tylko smaczna, ale również posiada dobroczynny wpływ na Twoją skórę. Zmniejsza uczucie zmęczenia, dodaje energii, wygładza skórę i ją ujędrnia. Zastosowanie jej do oczyszczania skóry twarzy pozwala na uzyskanie efektu idealnie czystej, gładkiej oraz świeżej cery.

Aby przygotować domowy peeling kawowy wystarczy 5 łyżek zmielonej kawy lub też fusów kawowych, 4 łyżki oliwy z oliwek oraz kilka kropli olejku, np. kokosowego, Wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą połączyć, a następie nałożyć papkę na twarz i delikatnie masować skórę okrężnymi ruchami. Pamiętaj, by nie naciskać zbyt mocno, by nie uszkodzić powierzchni skóry i nie narazić jej na podrażnienia. Twarz spłucz następnie letnią wodą.

Odświeżanie

Następnym krokiem w oczyszczaniu twarzy jest odświeżanie. W tym celu możesz wykonać tzw. parówkę otwierającą pory skóry – do naczynia z gorącą wodą dodaj zioła, np. miętę, rumianek, tymianek lub inną roślinę o właściwościach łagodzących i oczyszczających, a następnie pochyl się nad parującym wywarem. Po kilku minutach pory otworzą się, a skóra zrelaksuje i ożywi. Innym sposobem jest kompres z ciepłego ręcznika. Zanurz go w wywarze, a gdy woda dobrze wsiąknie w ręcznik, wyjmij go, wykręć i połóż na kilka minut na twarz.

Maseczka

Na tak przygotowaną skórę nałóż maseczkę oczyszczającą. Możesz ją z łatwością zrobić z dostępnych owoców i warzyw, które są w 100% naturalne i o wiele bardziej przyjazne skórze, niż gotowe produkty ze sklepowej półki. Domowe maseczki z owoców i warzyw odświeżają skórę, rozjaśniają przebarwienia a nawet pomagają opóźnić procesy starzenia się. Pamiętaj, by przygotowywać je z produktów, co do których masz pewność, że nie były opryskiwane. Najlepiej sprawdzą się plony z własnego ogrodu lub od zaprzyjaźnionego rolnika. Szczególnie warta uwagi jest maseczka z ogórka, która odświeża i rozjaśnia skórę. Jak ją zrobić?

Mały ogórek umyj, obierz i zetrzyj na tarce. Powstałą papkę wymieszaj z łyżeczką jogurtu naturalnego. Jeżeli chcesz, by maseczka miała działanie rozjaśniające, dodaj do niej kilka kropel soku z cytryny. Maseczkę nałóż na twarz na ok. 15 minut, po czym zmyj ją letnią, przegotowaną wodą. Suchym ręcznikiem lub chusteczką zetrzyj resztki maseczki, których nie udało ci się ściągnąć. Łatwiejszą wersją jest pokrojenie ogórka w plasterki i po prostu położenie go na twarz.

Nawilżanie

Ostatnim etapem oczyszczania twarzy jest nawilżenie skóry, która po poprzednich zabiegach jak gąbka chłonie wszystko to, co dla mniej najlepsze. Uzyskasz to regularnie używając kremu nawilżającego odpowiednio dobranego do typu Twojej cery. Jeżeli masz skórę suchą lub mieszaną, możesz używać kremu na bazie olejku lub wklepywać go w skórę bezpośrednio. Świetnie sprawdzi się np. olejek arganowy, który z powodzeniem wykorzystywany jest nie tylko w medycynie naturalnej ale również coraz częściej w przemyśle kosmetycznym. 1 łyżkę olejku arganowego należy wymieszać z 1 kroplą olejku różanego, a następnie mieszaninę wmasowywać w twarz okrężnymi ruchami.

Gdy dojdziesz do wprawy, taki zabieg pielęgnacyjny nie będzie zajmował ci więcej, niż 30 minut.

A Ty, masz swoje sprawdzone, naturalne sposoby na oczyszczanie twarzy?

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *