Jadalne kwiaty z ogrodu

18-06-2014

jadalne_kwiatyModa na jadalne kwiaty zyskuje sobie w naszym kraju coraz większe grono zwolenników. Są nie tylko elementem dekoracyjnym, który urozmaica wygląd przygotowywanych potraw, ale również zawierają wiele witamin i są smacznym dodatkiem do tradycyjnym, znanych nam dań. Kwiaty można jeść przez całą wiosnę i lato, aż do końca sierpnia. Niektórzy miłośnicy jedzą je nawet przez cały rok.

Z czym jeść kwiaty?

Jest bardzo dużo możliwości wykorzystania jadalnych kwiatów w naszej diecie. Z powodzeniem można dodawać je do wszelakiego rodzaju dać z ryżu, słodkich tart, sałatek, zup lub tworzyć z nich zupełnie nowe dania, takie jak np. placki. Płatki kwiatów nadają się do tworzenia sosów do deserów i produkcji przetworów. Aromatyczna konfitura z płatków róży, lawendowy cukier czy fiołkowy syrop to tylko kilka przykładów tego, jak można wykorzystać niezwykłe właściwości kwiatów. Zanim użyjemy ich jako dodatku do przygotowywanych dań, warto sprawdzić wcześniej, czy smak rośliny nam odpowiada i dobrze komponuje się z innym smakiem. Przez wrzuceniem kwiatów do potrawy, należy je dokładnie opłukać zimną wodą, pozbyć się drobnych owadów, które mogą być w środku i odciąć nasadę kielicha, która zwykle jest gorzka.

Uwaga!

Nie należy jeść kwiatów roślin trujących ani kwiatów, których nie potrafimy zidentyfikować. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości – rezygnujemy z ich użycia, nawet do dekoracji potraw. Należy unikać również roślin, które rosły rosły na terenach zanieczyszczonych i w pobliżu ruchliwych dróg i które w jakikolwiek sposób były nawożone, opryskiwane (kwiaty z kwiaciarni i sklepów ogrodniczych). Najbezpieczniejsze są kwiaty z własnego, przydomowego ogródka.

Rośliny trujące: azalia czyli rododendron lub różanecznik (Rhododendron, Azalea), barwinek (Vinca), glicynia (Wisteria), groszek pachnący (Lathyrus odoratus), hiacynt (Hyacinthus), hortensja (Hydrangea), irys (Iris), jaskier (Ranunculus), konwalia (Convallaria), kaczeniec czyli knieć błotna (Caltha palustris), krokus jesienny (Colchicum), lantana pospolita (Lantana camara), naparstnica (Digitalis purpurea), oleander (Nerium oleander), ostróżka (Delphinium), powojnik (Clematis), lobelia (Lobelia), zawilec vel anemon (Anemone), żonkile i narcyzy (Narcisuss).

Które kwiaty można jeść?

Kwiaty ozdobne: aksamitki, begonie, bławatki, bratki, chryzantemy, fiołki wonne, floksy, geranium (pachnąca pelargonia), goździki, hibiskus, lewkonie, liliowce, lwie paszcze, maki, magnolie, nagietki, nasturcje, niecierpki, róże, słoneczniki, stokrotki, szafirki, tulipany, wiciokrzew japoński.

Kwiaty drzew i krzewów: akacja (robinia), bez czarny, bez lilak, brzoskwinia, cytrusy, goździkowiec, grusza, jabłoń, jaśmin (nie jaśminowiec), judaszowiec, lipa, morela, pigwa, śliwka, wiśnia.

Kwiaty ziół: anyż, bazylia, czosnek, kolendra, koniczyna, koper, lawenda, lubczyk, mięta, mniszek lekarski, ogórecznik, oregano, rozmaryn, rumianek, szałwia, szczypiorek, ślaz, tymianek, żywokost.

Kwiaty warzyw: kwiaty cukinii (kwiaty męskie i żeńskie), kwiaty dyni, kwiaty zielonego groszku, kwiaty fasolki szparagowej, no i kalafiory, brokuły, kapary i karczochy.

Smacznego! 🙂

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *