Domowe mydło

11-09-2013

Domowe mydłoMydło. Nieodłączny element wyposażenia większości łazienek, lubiane za dużą różnorodność zapachów i znienawidzone za wysuszanie skóry.

Czy poza mydłami w płynie jest jakaś inna alternatywa? Oczywiście! Mydło robione w domu.

Zwykłe mydło vs Mydło prawdziwe

Mydła, które możemy nabyć w sklepie zazwyczaj mydłami są tylko z nazwy. Zawarte w nich substancje powodują, że skóra naszych rąk często się wysusza i swędzi. Dlaczego tak się dzieje? Detergenty, których zadaniem jest rozpuszczanie tłuszczów zmywają przy okazji barierę hydrolipidową skóry – swoistą zaporę na drodze płynących z zewnątrz bakterii, zapobiegającą również ucieczce wody przez naskórek. Prawdziwe eko-mydło, które pielęgnuje i nawilża skórę, jest zazwyczaj o wiele droższe niż jego odpowiedniki z drogerii. Wątpliwości budzą nawet mydła dla dzieci, które z definicji powinny być o wiele łagodniejsze. Tymczasem…

…przez długi, długi czas, bo aż do początków XX wieku, mydła wyrabiane były w domach. Przepisy na nie przekazywane były z pokolenia na pokolenie, tak samo, jak te na „szarlotkę, która zawsze się udaje”. Mydła te wykonywane były zazwyczaj na bazie tłuszczów zwierzęcych. Dzisiaj mamy o wiele więcej możliwości: oleje, olejki, oliwy, oliwki, masła (choćby shea czy kokosowe) – bogate w cenne składniki i aż proszące się, by je wykorzystać. Domowa mydlarnia to nie tylko oszczędność dla naszego portfela, ale także pewność, że mydło, którego używamy jest w 100% naturalne.

Jak zrobić mydło?

Są dwie szkoły. Pierwsza polega na wykorzystaniu sody kaustycznej, która ma właściwości żrące i może być niebezpieczna – z tego powodu wymaga wyjątkowo ostrożnego obchodzenia się z nią. Niezbędne będzie poświęcenie do eksperymentów dwóch garnków, koniecznie wykonanych ze stali nierdzewnej lub pokrytych nieuszkodzoną emalią. Inne przyrządy to: blender/mikser, drewniane lub plastikowe łyżki oraz rękawice ochronne, fartuch i okulary.

Druga metoda jest o wiele łatwiejsza i mniej inwazyjna – polega na roztopieniu mydła „Biały Jeleń” w kąpieli wodnej a następnie dodania do niego pożądanych składników, takich jak olejki zapachowe czy płatki kwiatów.

Ci, którzy mają ambicję zostać małym chemikiem z łatwością znajdą więcej szczegółów na temat pierwszej metody na forach i portalach internetowych związanych z tematyką naturalnych kosmetyków. Drudzy, preferujący prostsze rozwiązania, skorzystać mogą z poniższego przepisu.

1. Kąpiel wodna

Mydło ścieramy na tarce o drobnych oczkach i umieszczamy w garnku lub misce ustawionej na większym naczyniu, wypełnionym gorąca wodą. Czas topienia mydła uzależniony jest od jego ilości – może trwać nawet kilka godzin.

2. Dodatkowe składniki

Gdy mydło się już rozpuści dodajemy do niego inne składniki, takie jak ulubiony olejek zapachowy, oliwka, płatki kwiatów (np. róży, lawendy czy nagietka), zioła czy zmielone ziarna kawy lub cynamon, dzięki którym mydło będzie miało również właściwości peelingujące.

3. Formowanie

Można używać dowolnego rodzaju form plastikowych, drewnianych lub silikonowych. Jeśli lubimy mydła o prostych kształtach wybieramy formę na bazię kwadratu lub prostokąta – gdy mydło stężeje tniemy go na mniejsze „plastry”. Z powodzeniem nada się również mała plastikowa butelka, np. po wodzie mineralnej czy szamponie. Jeżeli nasze mydło nie chce „wyjść” z foremki, warto włożyć je do zamrażarki na dwie-trzy godziny. Dzięki temu mikstura skurczy się, co umożliwi łatwiejsze wyjmowanie.

A Wy, robicie mydełka w domu?

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *