Zdrowotne właściwości miodu

08-01-2013

miódMiód znany jest od wielu tysięcy lat. Zapiski o nim pojawiają się już w dokumentach pozostawionych przez Sumerów – to właśnie oni, ponad 4 tys. lat temu zalecali miód jako produkt leczniczy i odżywczy, o wielu właściwościach zdrowotnych, a Hipokrates, powszechnie uważany za ojca medycyny (V w. p. n. e.), wykorzystywał go do produkcji maści i słodzenia wywarów z ziół.

Starożytni Grecy byli zdania, że miód zapewnia siłę, zdrowie i długowieczność, dlatego spożywali go w dużych ilościach.

Mimo tego, że od tego czasu minęło sporo lat, miód nadal ma się dobrze. A nawet: o wiele lepiej!  Liczne badania potwierdziły jego pozytywny wpływ na organizm.

Zatem: dlaczego warto wprowadzić miód do swojej diety?

Działa jak naturalny antybiotyk

Charakterystyczne dla miodu jest to, że posiada wysoką aktywnością antybiotyczną – oznacza to, że niszczy bądź hamuje rozwój bakterii Gram-dodatnich, Gram-ujemnych a także wirusów, grzybów,  pierwotniaków i paciorkowców. Pamiętajmy o tym, że aktywność antybiotyczna miodu jest skuteczniejsza, kiedy rozpuścimy go w wodzie (letniej!). Do takiej mieszanki dodać można również sok z cytryny oraz imbir.

Poprawia przemianę materii

Regularne spożywanie miodu pozytywnie wpływa na czynności trawienne żołądka, łagodzi skutki życia w stresie, poprawia dobry sen i wzmaga łaknienie. Pobudzając perystaltykę jelit zmniejsza ryzyko występowania kurczów jelit i skraca czas trwania biegunek. Działa odtruwająco na organizm, dlatego warto uwzględnić go w dietach oczyszczających.

Zapobiega chorobom układu oddechowego

Miód świetnie sprawdza się również w profilaktyce chorób układu oddechowego. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, wykrztuśnie i przeciwalergicznie. Wspomaga naturalne procesy odpornościowe organizmu i  chroni drogi oddechowe przez dalszym rozwojem zakażenia. Warto stosować go już od pierwszych objawów przeziębienia, takich jak m.in. ból gardła, chrypka, kaszel, katar i podwyższona temperatura ciała.

Wzmacnia układ nerwowy

Miód ma właściwości uspakajające, poprawiające samopoczucie i nastrój. Wzmacnia układ nerwowy. Wykorzystuje się go wspomagająco w leczeniu różnego rodzaju nerwic, apatii, depresji, pobudzenia nerwowego, wyczerpania nerwowego, bezsenności i nadpobudliwości, zwłaszcza u dzieci.

Przyspiesza gojenie ran, oparzeń i odmrożeń

Miód działa antybiotyczne, dzięki czemu znacznie przyspiesza gojenie ran, oparzeń i odmrożeń, zabezpieczając je jednocześnie przed zakażeniem bakteriami i drobnoustrojami. Regeneruje skórę i działa lekko uśmierzająco na ból. Najczęściej stosuje się go do leczenia owrzodzeń, ropni, czyraków czy wyprysków. Jest bardzo dobrym składnikiem domowych maseczek.

Lubicie miód? Stosujecie go w swojej diecie?

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *