Sport dla Ciebie: Nordic Walking – jak dobrać odpowiednią długość kijków?

21-03-2013

Nordic WalkingJeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z Nordic Walkingiem, musimy zawrócić uwagę na jedną, bardzo ważną rzecz – kijki, które będą naszym podstawowym wyposażeniem treningowym. Przed zakupem warto zapoznać się z kilkoma radami. Z uwagi na to, ze Nordic Walking zyskuje sobie ostatnio coraz większą popularność, na rynku pojawia się również coraz większy wybór sprzętu – nie oznacza to jednak, że każdy będzie dla nas dobry. Na początku musimy zadać sobie pytanie, po jakim terenie zamierzamy maszerować. Ma to ogromne znaczenie, nie tylko ze względu na komfort użytkowania, ale także nasze własne bezpieczeństwo.

Jednoczęściowe czy regulowane?

Kijki dzielą się na dwa rodzaje: jednoczęściowe i teleskopowe, czyli posiadające możliwość regulacji. Typowe kijki mają stałą długość i nie można ich regulować – najlepiej sprawdzą się u doświadczonych miłośników Nordic Walkingu. Początkującym poleca się kijki dwu lub trzysegmentowe, które możemy dowolnie regulować, tak, by były jak najlepiej dopasowane do naszego wzrostu oraz nachylenia terenu. Zaletę tę docenimy szczególnie podczas marszu po stromym szlaku – dzięki możliwości skrócenia jednego kijka i wydłużenia drugiego, bezpiecznie i wygodnie uda nam się wyjść lub zejść z górki.

nordicwalking2Jedne i drugie kijki mają swoje zalety i wady. Trudno określić, które tak naprawdę są lepsze. Przewagą kijków jednoczęściowych jest na pewno ich większa wytrzymałość (wykonuje się je zwykle z lepszych materiałów, takich jak włókno węglowe) oraz mniejsza waga. Kijki regulowane używane mogą być z kolei przez kilka osób, co jest na pewno rozwiązaniem o wiele tańszym. Możemy z nich korzystać całą rodziną – minusem jest jednak to, że nie w tym samym czasie. Ponieważ się składają,  bez większego problemu schowamy je do walizki lub plecaka i zabierzemy na wycieczkę czy dłuższy urlop.

Jak dobrać długość kijków?

Długość kijków jednoczęściowych rośnie co 5cm (np. 100cm, 105cm, 110cm). Ważne, by dobrać taką, która będzie pasowała do naszego wzrostu – tylko w ten sposób zapewnimy sobie odpowiedni komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Właściwą długość wylicza się w oparciu o wzór: wysokość ciała x 0,68. Uzyskany wynik (w centymetrach) to prawidłowa długość naszego kijka. Z uwagi na to, że każdy z nas ma jednak nieco inną budowę ciała (długość rąk, nóg, tułowia) warto samemu przetestować, które kijki będą dla nas najwygodniejsze. Jak to zrobić? Ubieramy obuwie, w którym będziemy trenować i zginamy rękę w łokciu, tak, by utworzyła kąt prosty, a następnie mierzymy wysokość od górnej powierzchni dłoni do podłogi.

Jeżeli planujemy nieco bardziej intensywne marsze, powinniśmy wybrać kijki trochę dłuższe:

    * 150 – 155cm wzrostu – kije o długości 100cm

    * 155 – 165cm wzrostu – kije o długości 105cm

    * 165 – 170cm wzrostu – kije o długości 110cm

    * 170 – 175cm wzrostu – kije o długości 115cm

    * 175 – 185cm wzrostu – kije o długości 120cm

    * 185 – 195cm wzrostu – kije o długości 125cm

    * 195 – 200cm wzrostu – kije o długości 130cm

Przy wyborze kijków bardzo istotna jest również waga osoby, która będzie ich używała. Im cięższa, tym zawartość włókien węglowych powinna być większa, po to, aby kijki były bardziej wytrzymałe. Dla osób o przeciętnej wadze kijki powinny mieć od 30 do 50% włókien węglowych. Dla osoby z nadwagą – 70%- 100%, choć uzależnione jest to również od wzrostu. Jeśli ktoś przy dużej wadze jest dodatkowo wysoki, powinien wybrać kijki z większą ilością włókien, czyli wytrzymalsze.

nordicwalking3System „anti-shock”

Wszystkie kijki, zarówno jednoczęściowe, jak i regulowane,  wyposażone są w system „anti-shock”, którego zadaniem jest amortyzacja, czyli redukcja drgań wywołanych uderzeniem kija o twarde podłoże. Jest to szczególnie ważne dla naszych nadgarstków i łokci, które przy treningu Nordic Walking pracują wyjątkowo intensywnie. W niektórych modelach kijków istnieje możliwość stopniowania amortyzacji, po to, by dobrać ją do panujących warunków.

Decydując się na zakup kijków, warto zainwestować w te ze sklepu sportowego. 

 

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *