Pięć naturalnych sposobów na walkę z jesiennym przeziębieniem

09-10-2013

jesienneprzeziębienieStało się. Od kilku dni czujesz drapanie w gardle, masz zatkany nos, dopadło Cię ogólne osłabienie i marzysz o tym, by wejść pod kołdrę i schować się przed światem.

Czujesz, że lada chwila się pochorujesz i nie wiesz, czy już dzwonić do lekarza, czy jeszcze chwilę poczekać.

Dzisiaj przedstawiamy pięć naturalnych sposobów, które być może pomogą Ci uchronić się przed zostawianiem fortuny w aptece. Warto wypróbować!

1. Imbir

Imbir jest naturalnym antybiotykiem. Posiada silne właściwości napotne, rozgrzewające i przeciwkaszlowe. Korzeń imbiru możemy zetrzeć lub pokroić i wrzucić do herbaty lub zrobić z niego syrop/napój. Jak? Kawałek świeżego imbiru obieramy, ścieramy na tarce i wyciskamy sok. Następnie dodajemy do niego miód lub cukier trzcinowy (ok. 1-1,5 łyżki) oraz 1,5-2 szkl. gorącej wody. Pijemy 3 razy dziennie 1 filiżankę. Warto pamiętać, że sproszkowany imbir ze sklepu ma jedynie właściwości rozgrzewające i nie posiada zalet świeżego imbiru.

2. Kasza jaglana 

Kasza jaglana ma właściwości wysuszające i antywirusowe. Z tego własnie powodu idealnie sprawdzi się w walce z katarem. Kaszę jaglaną można jeść na wiele sposobów, więc szybko nam się nie znudzi. Bardzo dobrze pasuje zarówno do słodkich deserów, jak i dań na słono – można z niej zrobić np. kotlety czy zasmażyć z warzywami. Kaszę jaglaną wystarczy spożywać raz dziennie.

3. Natka pietruszki

Wydawać by się mogło, że to cytryna ma dużo wit. C. Wcale nie! Okazuje się, że bombą witaminową jest również niepozorna natka pietruszki. Powinniśmy jeść przynajmniej jedną łyżkę natki dziennie, najlepiej świeżo posiekanej. Dzięki temu zapewnimy organizmowi połowę dziennego zapotrzebowania na wit. C, tak cennej przy walce z przeziębieniem.

4. Czosnek

Niekwestionowanym i chyba najpopularniejszym królem domowej, naturalnej apteki jest czosnek. Można go zjadać na surowo (np. dodając do kanapek i sałatek), jak i używać go do przyrządzania wywarów, syropów i naparów. Czosnek ma silne działanie antybakteryjne, łagodzi również katar i kaszel. Jak przygotować syrop z czosnku? Miażdżymy kilka ząbków czosnku i do powstałej masy dodajemy sok z dwóch cytryn. Całość zalewamy niewielką ilością przegotowanej i schłodzonej wody. Mieszankę przekładamy do szklanego słoiczka i odstawiamy na kilka dni w ciemne miejsce. Następnie odcedzamy. Syrop pijemy trzy razy dziennie.

5. Pyłek pszczeli

Ma podobne właściwości, jak miód, jednak jest nieco bardziej skuteczny. Uodparnia na zimowe przeziębienia, grypy, katary. Jeżeli jednak już coś „złapiemy”, również nam nie zaszkodzi. Wręcz przeciwnie! Jest wiele sposobów na sporządzanie odżywek, leków z udziałem pyłku pszczelego. Sproszkować pyłek (zmielony np. w młynku do kawy) wystarczy dodawać do napojów.

A Wy, macie swoje naturalne sposoby na walkę z przeziębieniem?

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *