Naturalne sposoby na bezsenność

16-07-2014

bezsennośćPrzewracasz się z boku na bok, szukasz wygodnej pozycji, ale każda jest zła. Czasem udaje Ci się nawet na chwilę zdrzemnąć, ale sen, w który zapadasz jest płytki i szybko się z niego wybudzasz. Perspektywa coraz bardziej kurczącego się czasu między chwilą obecną a dźwiękiem budzika sprawia, że zaczynasz się denerwować, a w głowie pojawia się natłok myśli. Brzmi znajomo?

Bezsenność, bo o niej mowa, dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety w każdym wieku. Nie mamy się czym martwić, jeżeli jest krótkotrwała i wywołuje ją znany nam powód. Problem zaczyna się, kiedy przeradza się w bezsenność długotrwałą (przewlekłą), która nie ma żadnej wyraźnej przyczyny. Szacuje się, że niemal połowa z nas doświadcza w swoim życiu krótkotrwałej bezsenności, natomiast jeden na dziesięciu dorosłych cierpi na bezsenność przewlekłą. Zanim udamy się do apteki w celu poszukiwania farmaceutyków na brak snu, warto najpierw przyjrzeć się, jak można poradzić sobie z tymi problemami w domowy sposób.

Kojący zapach lawendy

Zapach lawendy działa odprężająco, uspokajająco, łagodzi uczucie niepokoju i pomaga zwalczyć bezsenność. Mimo tego, że na rynku znajdziemy wiele aromatyzowanych produktów o zapachu lawendy, najlepiej wybierać te, które pochodzą z natury. Z powodzeniem sprawdzi się np. saszetka z kwiatami lawendy, którą można położyć obok poduszki lub olejek lawendowy, którym można skropić pościel.

Do aromaterapii wykorzystać można również: olejek lawendowy, olejek tymiankowy, olejek jałowcowy, olejek pomarańczowy, olejek mandarynkowy, olejek geraniowy, olejek różany

Aromatyczna melisa

Melisa ma działanie uspokajające, jest popularnym lekiem na bezsenność, stosowanym w postaci naparów. Działa nie tylko jako środek nasenny, ale też rozkurcza żołądek przy bólach w tej części ciała. Leki ziołowe w przeciwieństwie do syntetyków nie uzależniają i nie wykazują działań niepożądanych.

Wysiłek fizyczny

Nie zapominajmy o aktywności fizycznej w ciągu dnia. Już kilkanaście minut rozciągających ćwiczeń wieczorem pomoże nam się odprężyć i rozluźnić napięte mięśnie. Ruch sprawia, że jesteśmy wieczorem zmęczeni a tym samym zasypianie staje się łatwiejsze, bo organizm potrzebuje regeneracji.

Ciepła kąpiel

Ciepłą kąpiel bardzo często stosuje się w wtedy, kiedy małe dzieci nie chcą spać. Jest to sygnał dla organizmu, że zbliża się sen, ponieważ nasze ciało staje się bardziej zrelaksowane, rozluźnione i gotowe do odpoczynku. Bardzo podobnie działa to u dorosłych. Do kąpieli warto dodać kilka kropel olejku eterycznego.

Odpowiednia atmosfera

Odpowiednia dla snu atmosferę w i przy łóżku jest bardzo ważna – zrezygnujmy z włączonego telewizora, jedzenia itp. Pamiętajmy, że łóżko służy do spania – lepiej nie zabierać do niego pracy czy laptopa. Przytulny wystrój i delikatne, nienachalne oświetlenie uprzyjemni zasypianie. Przed pójściem spać warto również wywietrzyć sypialnię.

Muzyka relaksacyjna

Badania dowodzą, że słuchanie przed snem muzyki relaksacyjnej pozwala nie tylko szybciej zasnąć, ale także poprawić jakość snu. Poszukajmy utworów, które wprowadzają w stan relaksu i włączmy je, nie za głośno, gdy kładziemy się spać. Jeżeli zdarzy się, że przebudzimy się w środku nocy, nie wyłączajmy odtwarzacza – delikatne dźwięki ułatwią nam ponowne zaśnięcie. Nie licząc muzyki relaksacyjnej, przed zaśnięciem nie powinno się słuchać niczego – muzyki, radia, ani TV. Wyjątek stanowi tzw. biały szum, który składa się się z niskich, stałych dźwięków. Pomocne może okazać się postawienie koło łóżka wiatraka.

Bezczynne leżenie w łóżku, jeśli sen nie nadchodzi, jest bez sensu. Jeśli przez 30 minut nie udało nam się zasnąć, zróbmy coś innego – przespacerujmy się po mieszkaniu, przeczytajmy fragment książki, przygotujmy sobie coś do jedzenia czy picia na śniadanie. Dajmy sobie chwilę i spróbuj ponownie.

A Wy, macie swoje sposoby na bezsenne noce?

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *