Jak pozbyć się uczucia głodu?

10-09-2013

glodJeżeli właśnie jesteś na diecie na pewno nie jest Ci obce uczucie głodu, które dopada Cię znienacka i najczęściej wtedy, kiedy nie powinno, np. w nocy. Walczysz z tym, ale uczucie to jest tak silne, że w końcu poddajesz się i pochłaniasz wszystko, co wpadnie Ci w ręce, a potem masz wyrzuty sumienia, że znowu nie udało Ci się zapanować nad swoim organizmem.

Czy jest coś, co możesz zrobić, by temu zapobiec?

Oczywiście! Kluczem do sukcesu, jak w wielu innych przypadkach, jest wiedza, w tym przypadku o tym, jak funkcjonuje mechanizm powstawania uczucia głodu. Ośrodek regulacji spożycia znajduje się w naszym mózgu, konkretnie w podwzgórzu – kiedy ośrodek głodu zostaje pobudzony, mamy ochotę coś zjeść, kiedy z kolei zostaje pobudzony ośrodek sytości, nie mamy ochoty na jedzenie. I właśnie dlatego lepiej jeść częściej, ale małymi porcjami, niż rzadziej, ale wielkimi. To proste – kiedy jemy częściej nasz mózg sądzi, że cały czas jesteśmy najedzeni.

Ważne jest to, co jemy

Aby odchudzanie było skuteczne i aby nie odczuwać nieustannego głodu, potrzebna jest zdrowa, zbilansowana dieta. Należy unikać węglowodanów prostych – po spożyciu produktów, które je zawierają gwałtownie podnosi się poziom glukozy we krwi. Jeżeli jesteśmy zdrowi, równie szybko spada, a wtedy chce nam się jeść. Dobrze jest spożywać produkty, które są bogate w błonnik. Odpowiednie jego ilości powodują pośrednie zablokowanie receptorów w mózgu, które są odpowiedzialne za odczuwanie głodu. Skutecznie poprawia również przemianę materii.

Jak pozbyć się uczucia głodu?

  • Zapobiegaj napadom głodu. Jedz regularnie, najlepiej 5 razy w ciągu dnia. Nie przejadaj się i nie podjadaj między posiłkami. Przyzwyczaj organizm do pewnego dobowego rytmu, na tyle, na ile to możliwe.
  • Jedz produkty bogate w błonnik. Pozwalają one skutecznie zaspokoić głód i dłużej go nie odczuwać. Wprowadź do swojej diety więcej warzyw i owoców, kasz, ryżu, razowego pieczywa, mąki i innych produktów zbożowych, a poczujesz różnicę.
  • Nawadniaj organizm. Pij wodę regularnie i staraj się nie dopuszczać do uczucia pragnienia. Wypicie szklanki wody kwadrans przed planowanym posiłkiem sprawi, że zjemy nieco mniej.
  • Myj zęby po spożytym posiłku. Uczucie świeżości w ustach jest całkiem skutecznym sposobem na danie organizmowi do zrozumienia, że skończyliśmy już jeść.
  • Wymień słodycze na suszone owoce. Są bogatym źródłem błonnika i zawierają zdrowe cukry. Szczególnie polecane tym, którzy lubią coś podgryzać, gdy pracują.
  • Utrzymuj w mieszkaniu stałą, pokojową temperaturę. Im chłodniej, tym bardziej chce nam się jeść.
  • Unikaj pokus. Jeżeli odczuwasz głód, szerokim łukiem omijaj cukiernie.
  • Do posiłków włączaj spokojną muzykę. Dzięki temu będziesz jeść wolniej i dokładniej i szybciej się nasycisz.
  • Kup niebieskie talerze, kubki, serwetki, obrusy. Kolor niebieski hamuje apetyt.

A Wy, jak walczycie z napadami głodu?

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *