Hydroterapia: Zdrowotne właściwości wody

21-05-2014

wodaWoda. Tak często obecna w naszym codziennym życiu, że niemal nie zwracamy już na nią uwagi.

Biorąc rankiem krótki, chłodny prysznic a potem energicznie wycierając się ręcznikiem nie myślimy o jej leczniczych właściwościach, zabiegi higieniczne traktując jako te, które pomagają nam się dobudzić i nabrać energii do działania.

Nie zastanawiamy się również, jakie efekty daje brodzenie brzegiem jeziora czy stąpanie bosymi stopami po pokrytej rosą trawie.

Warto mieć świadomość, że wodę już od pradawnych czasów uważano za źródło życia i stosowano jako środek uzdrawiający. Wiedza ta pozwala na pełne wykorzystywanie zdrowotnych właściwości wody, która zdecydowanie może poprawić jakość naszego życia.

Trochę historii

Pierwsze informacje o zastosowaniu wody jako środka leczniczego znaleźć można w słynnym indyjskim traktacie Rigweda, który powstal ok. 1500 roku p.n.e. Wodę stosowano w celach leczniczych również w Egipcie, a potem w Asyrii, Babilonii i Judei.

Hydroterapię do Grecji sprowadził Pitagoras, a tam ok. 460 roku p.n.e. udoskonalił ją Hipokrates, powszechnie uznawany za „ojca medycyny”. Z dostępnych źródeł wiadomo, że używał wody do leczenia rozlicznych dolegliwości – zabiegi te szczegółowo opisywał w swych pracach.

Z Grecji hydroterapia trafiła do Rzymu dzięki Asklepiadosowi i zyskała niebywałą popularność. Słynne termy służyły ludziom nie tylko do celów higienicznych, ale przede wszystkim do leczniczych.

W czasach nowożytnych, a zwłaszcza w średniowieczu, hydroterapia została nieco zapomniana i powróciła do łask w XVII wieku – od tej pory rozwijała się, przezywając liczne wzloty i upadki, by w końcu początkiem XIX wieku umocnić swoją pozycję jako metoda lecznicza. Stało się to dzięki jej entuzjastom, którzy nie byli lekarzami, m.in. Oertlowi, Priessnitzowi czy Kneippowi.

Dlaczego warto?

Hydroterapia należy do najstarszych, znanych ludzkości, metod naturalnego leczenia. Jest powszechnie dostępna, łatwa w stosowaniu, bezpieczna, skuteczna i sprzyjająca zachowaniu zdrowia. A przede wszystkim darmowa!

Na podstawie: Andrzej Szymański, „Woda twój lek”

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *