Domowe sposoby na zaskórniki

19-03-2013

Zaskórniki powstają na skutek zatykania porów, w których gromadzi się mieszanka łoju, złuszczonych komórek naskórka, kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Z czasem sama góra ulega utlenieniu – to właśnie dlatego na naszej skórze widoczne są czarne kropki, które zdecydowanie nie dodają nam urody.

Jak sobie z nimi radzić?

Aby pozbyć się zaskórników potrzeba trochę czasu i cierpliwości. Jeżeli problem jest nasilony, najlepszym wyjściem będzie wizyta u dermatologa, który przepisze nam odpowiednie leki, jednak w większości przypadków będziemy w stanie poradzić sobie z nimi same. Należy pamiętać o jednej, ważnej zasadzie – nie wyduszamy zaskórników! Działania takie, choć wydają się skuteczne, przynoszą bardzo krótkotrwałe efekty i mogą prowadzić do pojawienia się stanu zapalnego. O wiele lepiej sprawdza się oczyszczanie i złuszczanie skóry. Warto wypróbować domowe metody, które są o wiele bardziej naturalne i przyjazne naszemu organizmowi.

Oczyszczająca parówka z szałwii i rumianku

rumianekDobrym sposobem na oczyszczenie skóry twarzy są ziołowe parówki – para otwiera pory, dzięki czemu łatwiej możemy pozbyć się nadmiaru łoju i zabrudzeń, cera mniej się błyszczy i jest odświeżona. Jeżeli nasza skóra jest tłusta, możemy sobie pozwolić na parówkę raz w tygodniu – nie powinna jednak trwać dłużej niż 10 minut. Zabieg mogą sobie zafundować również posiadaczki cery normalnej i suchej, jednak seans powinien trwać tylko 3-5 minut oraz odbywać się raz na dwa, trzy tygodnie. Jeżeli nasza skóra jest wrażliwa i ma tendencje do pękających naczynek lepiej z parówek zrezygnować całkowicie. Przed parówką należy umyć twarz, a tuż po przemyć chłodnym tonikiem.

Do płaskiego naczynia wrzucamy dwie garście liści szałwii i jedną kwiatów rumianku. Zalewamy 1,5 l wrzątku i mieszamy. Odczekujemy chwilę, by gorąca para nie poparzyła skóry. Zamkamy oczy i pochylamy się nad naczyniem – dla lepszego efektu warto przykryć głowę ręcznikiem.

Maseczka aspirynowa

Maseczka aspirynowa wygładza i zmiękcza skórę, walczy z trądzikiem i stanowi bardzo dobrą alternatywę dla wszystkich gotowych maseczek, które możemy znaleźć na sklepowych półkach, a przy tym jest bardzo tania i łatwa w przygotowaniu. Stosowana regularnie przynosi widoczne efekty.

3 tabletki aspiryny mieszamy z dużą łyżką jogurtu naturalnego. Gładką masę nakładamy na skórę twarzy i pozostawiamy do wyschnięcia jogurtu (+/- 20 minut). Zdejmujemy delikatne pocierając skórę opuszkami palców. Maseczkę aspirynową można stosować dwa razy w tygodniu.

płatki_owsianePeeling owsiany

Peelingi domowej produkcji nie posiadają konserwantów, barwników i sztucznych zapachów. Jeżeli nasza skóra jest wrażliwa i skłonna do podrażnień, warto sięgnąć po peeling owsiany – jest o wiele bardziej delikatny od peelingów z drobnymi, ostrymi drobinkami.

Dwie łyżki płatków owsianych mieszamy z dwoma łyżkami gorącej wody i czekamy aż papka przestygnie. Masujemy skórę przez około 10 minut. Wypływającą mączkę należy pozostawić na skórze do wyschnięcia a następnie spłukać twarz letnią wodą.

Tonik ogórkowy

Ogórek jest swego rodzaju klasyką w domowym laboratorium urody. Można pokroić go w plasterki i nałożyć na twarz, albo wykorzystać do zrobienia toniku, który działa oczyszczająco i ściągająco na rozszerzone pory.

Ogórka myjemy, obieramy i wyciskamy z niego sok. Dolewamy ok 100 ml niegazowanej wody mineralnej i pozostawiamy na noc w lodówce. Rano odsączamy miąższ (przelewamy przez sitko lub gazę), a uzyskany płyn przelewamy do buteleczki i przechowujemy w lodówce lub chłodnym, zacienionym miejscu. Tonik stosujemy 2-3 razy dziennie, przemywając skórę nasączonym wacikiem.

A Wy, macie swoje sprawdzone domowe sposoby na zaskórniki? 

Share On Facebook
Share On Twitter
Share On Google Plus
Share On Pinterest
Contact us

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *